Бій за місце генпрокурора дійшов до завершальної, але найгострішої фази. Офіс президента, схоже, досі не має однозначного фаворита на цю посаду. І саме в цьому головна причина затримки внесення кандидатури генпрокурора на затвердження в Раду.
І поки тривають закулісні консультації, можна розглядати лише версії прізвищ імовірних кандидатів.
Проштрафився послом!
Щодо колишнього генерального прокурора Андрія Костіна, то його подальша карʼєра більш-менш проявлена. Подейкують, Костіна мають призначити послом України в Нідерландах.
Така в нас уже традиція склалась: в будь-якій “незрозумілій” карʼєрній ситуації високопосадовців відправляють послами в різні країни.
Як відомо, 22 жовтня 2024 року генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.
Уже 29 жовтня Верховна рада дала згоду на звільнення Андрія Костіна з посади генерального прокурора.
А 31 жовтня президент Володимир Зеленський звільнив його. Костін очолював Офіс генпрокурора з 28 липня 2022 року, замінивши на цій посаді Ірину Венедіктову.
У штовханині перед кріслом можна збити лікті
Минуло півтора місяці. У День працівників прокуратури, 1 грудня, виконувач обов’язків генпрокурора (до цього перший заступник глави ГПУ) Олексій Хоменко фактично втратив повноваження. Так визначено в Законі України “Про тимчасове виконання обов’язків посадових осіб, яких призначає на посаду за згодою Верховної Ради України Президент України або Верховна Рада України за поданням Президента України”. У ньому, зокрема йдеться: “Обов’язки звільненої особи тимчасово, але не більше одного місяця, виконує перший заступник (а у разі його відсутності – заступник) цієї посадової особи, призначений конституційно легітимною особою”.
Отже наразі генеральна прокуратура обезголовлена, адже, нагадаємо, термін “не більше одного місяця” сплинув.
То хто ж стане генпрокурором: екс т.в.о. Хоменко, очільники Київщини чи Одещини – Руслан Кравченко чи Олег Кіпер, або ж фігурантка кримінальної справи, заступниця генпрокурора Вікторія Літвінова?
Джерела, наближені до ОП припускають, що найбільші шанси пройти Верховну Раду у Руслана Кравченка, який наразі очолює Київську державну адміністрацію.
Також серед кандидатів згадують про чинного голову Одеської ОДА Олега Кіпера. Однак його шанси оцінюються нижче, ніж шанси Кравченка. Але в нашій кадровій політиці, як відомо, можливі будь-які несподівані повороти.
Нещодавно джерела, наближені до Офісу генерального прокурора заговорили, що і в самій Генпрокуратурі є люди, які готові позмагатися за посаду.
Щодо першого заступника генпрокурора, Олексія Хоменка, подейкують, що він нібито, їздив “на оглядини” до США.
Інші ж джерела розповідають про високі шанси отримати посаду заступниці генпрокурора Вікторії Літвінової, яку Костін призначив у січні 2023 року. До цього Літвінова працювала заступницею керівника спеціалізованої екологічної прокуратури офісу генпрокурора.
Якщо про інших претендентів час від часу зʼявляється певна інформація, дехто взагалі майже як на долоні, то пані Літвінову можна вважати “темною конячкою” у цьому забігу за першість у крісло генпрокурора.
Наразі Вікторія Літвінова курує роботу тієї ж спеціалізованої екологічної прокуратури, а також відповідає за напрями протидії порушенням прав людини у правоохоронній і пенітенціарній сиситемах та захисту інтересів дітей. Зокрема, координує розслідування сексуального насильства проти жінок під час війни та викрадення росіянами українських дітей.
До заступниці – є питання
Сам факт появи Літвінової серед кандидатів на посаду генпрокурора привертає увагу до її біографії, майнового стану та професійної репутації.
Як повідомляє Центр протидії корупції, в липні 2024 року НАБУ і САП викрили та затримали прокурорів Офісу генпрокурора Олега Гунька та Віктора Хомича на ймовірному хабарництві. За версією слідства, вони отримали $170 тисяч від громадянина Руслана Литвиненка, який представляв інтереси підприємства, що будувало ЖК “Сенсація” в Гостомелі, за закриття конкретного кримінального провадження та зняття арешту з майна.
Як з’ясували журналісти-розслідувачі, рішення про закриття справи мав прийняти слідчий ДБР за погодженням із прокурором, так як у справі не було підозрюваних.
Водночас журналісти ЦПК зазначили, що на одній із зафіксованих слідством аудіорозмов звучало прізвище заступниці генпрокурора Вікторії Літвінової. Саме вона як заступниця курує департамент, в якому працював Гунько.
Під час пояснень слідчим, Гунько детально розповів ієрархію свого напрямку роботи в Офісі Генпрокурора: “Літвінова курує профільний департамент, Михайло Подолян очолює департамент, а Роман Сидорчук – начальник відділу”.
У листопаді 2024 року за Гунька внесли заставу і він вийшов з-під варти.
Однак розслідування справи про дачу хабаря триває і в ній фігурує заступниця генерального прокурора Вікторія Літвінова.
У грудні 2023 року низка українських інтернет-ЗМІ повідомили, що буквально через три місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Літвінова за 750 тис грн придбала автомобіль Аudi A5 2019 року випуску. На той момент вона ще не була заступницею генпрокурора.
Сама Літвінова стверджувала, що машину купила на кошти, отримані від продажу однокімнатної квартири, якою вона нібито володіла разом із матір’ю, однак в її декларації за 2023 рік таких відомостей немає. За декларацією, середня зарплата Вікторії Літвінової в цьому році становила трохи більше 129 тис грн на місяць, а середній дохід, із врахуванням викладацької діяльності в “Амерікан Юніверсіті Київ”, – майже 138 тис грн на місяць.
Аналізуючи декларацію Літвінової за 2023 рік, може скластися враження, що вона має досить сумнівні статки, як для чесної прокурорки з 15-річним стажем. За цей час вона набула три квартири в Києві, паркомісце біля елітного будинку, автівку Audi А5 вартістю 750 тис грн, а також $24,7 тис, 7,2 тис євро та 88,3 тис грн, які розподілені по восьми рахунках у трьох банках. Нагадаємо, що українські прокурори протягом тривалого часу отримували низькі зарплати.
Як для кандидатки на посаду генпрокурора, в біографії Літвінової чимало речей, які, скоріш за все, можуть викликати запитання у громадськості та міжнародних партнерів, котрі достатньо чутливі до чистоти репутації. Зрештою, запитання уже почали поступати.
Що стосується інших кандидатів, то всі слизькі місця, якщо вони будуть, так чи інакше у ході боротьби за крісло генерального прокурора проявлятимуться згодом.