У Верховній Раді України тривають обговорення оновленого законопроєкту, спрямованого на реформування процесу мобілізації. Журналіст Юрій Бутусов поділився інформацією про так званий “концепт мобілізації”, який містить ряд пропозицій, спрямованих на зміцнення мобілізаційного потенціалу країни в умовах триваючої воєнної загрози.
Зокрема, запропоновані заходи передбачають введення значних штрафів для військовозобов’язаних, які ухиляються від з’явлення у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) після отримання повістки. Штрафи можуть сягати до 300 тисяч гривень, до того ж можливе блокування виїзду за кордон, позбавлення права вести діяльність як фізична особа-підприємець (ФОП) та заборона на отримання кредитів протягом десяти років.
Оновлений законопроєкт також визначає процедуру верифікації військовозобов’язаних, яка повинна бути пройдена протягом 120 днів після затвердження відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів. Після успішного проходження верифікації особи отримають сертифікат військовозобов’язаного, який функціонуватиме як аналог військового квитка і буде доступний як у електронному, так і у паперовому вигляді.
Мобілізаційний процес пропонується здійснювати через ТЦК, центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) та за бажанням через електронний кабінет. Повістки можуть вручатися як у традиційній паперовій формі, так і електронно, з використанням електронного кабінету військовозобов’язаного.
З метою забезпечення доступності та оперативності мобілізаційного процесу ТЦК, ЦНАПи та військово-лікарські комісії (ВЛК) мають працювати щоденно, з 8 ранку до 8 вечора, з можливістю запису через електронну чергу.
Цей законопроєкт стане важливим кроком у структуруванні мобілізаційних заходів України, особливо в контексті продовження загальної мобілізації та воєнного стану, що було раніше анонсовано президентом Володимиром Зеленським та підтримано Верховною Радою.