Українська стратегія в РК МАГАТЕ щодо окупованої ЗАЕС

Питання ядерної безпеки України зараз стоїть особливо гостро. Путін і його посіпаки постійно погрожують завдати ядерного удару, якщо наша держава продовжуватиме спротив їхній агресії. Так само небезпечною є й бомба уповільненої дії всередині України: Запорізька АЕС, яка від березня 2022 року перебуває під контролем окупаційних військ та “Росатому”. Вони перетворили найбільшу в Європі атомну станцію на катівню для місцевих працівників та нашпигували її вибухівкою і зброєю, про дотримання елементарних правил безпеки в таких умовах навряд чи може йтися.

А це – пряма загроза техногенної катастрофи на теренах усього європейського співтовариства. Але чому ми не бачимо якихось жорских кроків з боку МАГАТЕ (Міжнародної агенції з атомної безпеки) щодо окупантів з “Росатому”? Чому, зрештою, вітчизняні міністр енергетики та “Енергоатом” у цій ситуації більше переймаються мільйонними корупційними закупівлями на окуповану ЗАЕС, аніж формулюванням чітких і справедливих вимог про санкції для агресора? Адже майданчики для цього ми маємо. От лишень потрапляють на них останнім часом чомусь не ті, хто дійсно має що сказати. Але про все по порядку.

У вересні 2023 року на Генеральній конференції МАГАТЕ Україну обрали однією з 35 держав-членів Ради керуючих організації. Це один із двох керівних органів міжнародної агенції. Рада розглядає фінансові звіти, програму і бюджет МАГАТЕ та надає рекомендації Генеральній конференції. Вона розглядає заявки на вступ до організації, затверджує угоди про гарантії та публікацію стандартів безпеки МАГАТЕ. Вона також призначає Генерального директора МАГАТЕ за згодою Генеральної конференції. Зазвичай Рада збирається п’ять разів на рік. На жаль, голову постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні Є. Цимбалюка президент Зеленський своїм указом звільнив, а новий так і не був призначений. Тож минуле, листопадове засідання РК МАГАТЕ Україна пропустила.

жодного разу в текстах указів у складі делегації для представництва в РК МАГАТЕ не було міністра енергетики або очільника національного оператора АЕС, як і національного регулятора ЯРБ. Інші держави представлені в РК МАГАТЕ дипломатами, головами постійних представництв при міжнародних організаціях у Відні

За часи незалежності Україну вчетверте обрали в РК МАГАТЕ. Представниками від нашої держави доти тут призначалися очільники Держатомрегулювання: М. Штейнберг (1993-1994), міністр охорони довкілля та ядерної безпеки Ю. Костенко (1994-1995), В. Грищенко (2001-2002), О. Миколайчук (2009-2011). У текстах указів президентів написано, що на розсуд голови делегації можуть залучатися також експерти та інші особи. Але жодного разу в текстах указів в складі делегації для представництва в РК МАГАТЕ не було міністра енергетики або очільника національного оператора АЕС, як і національного регулятора ЯРБ. Інші держави представлені в РК МАГАТЕ дипломатами, головами постійних представництв при міжнародних організаціях у Відні.

Цього разу Указ про призначення представника України в РК МАГАТЕ був опублікований тільки 5 березня 2024, хоча засідання ради почалося 4 березня (повноваження міністру енергетики Г. Галущенку як голові української делегації надав МЗС України).

6 березня відповідно до порядку денного розглядалися питання ядерних програм Ірану та КНДР. Міністр енергетики Галущенко, з яким поряд – в.о. голови правління оператора українських АЕС П.Котін, зачитував заяву України щодо ядерної програми Ірану. Пізніше також зачитував заяву від України щодо ядерної програми КНДР. За ним сидів такий собі Єгоров, працівник НАЕК Енергоатом. А О. Коріков, голова національного органу регулювання ЯРБ, знову в ролі бідного родича був присутній десь на гальорці. Жодного представника МЗС або постпредства України у Відні не було на засіданні! Хоча питання ядерних програм Ірану та КНДР – це суто зовнішньополітичне питання та відповідальність МЗС України. Що роблять у складі делегації в.о. очільника правління оператора АТ НАЕК Енергоатом та міністр енергетики? Вони що, знають всі попередні резолюції РК та генконференції МАГАТЕ щодо Ірану, КНДР та інших?! Нюанси перемовин МАГАТЕ з цими державами? Рівень не розуміння ролі РК МАГАТЕ демонструється в релізах Міненерго на офіційних сторінках: “Делегація Міненерго України (не України, а саме міністерства енергетики!!!) яка перебуває у Відні для участі в засіданні РК МАГАТЕ зустрілася…” Іспанський сором…

ЄС досі не ввів консолідовані санкції проти держкорпорації “Росатом”, яка виробляє на своїх підприємствах також неядерну зброю, та використовує її зараз на війні з Україною, про що, пишаючись, доповів голова “Росатома” Ліхачов на засіданні Держдуми РФ

Міністерство закордонних справ України повністю усунули в просуванні українських інтересів в МАГАТЕ, або воно самоусунулося, не витримавши натиску офісу президента в зовнішньополітичних питаннях з боку А. Єрмака, який в неконституційний спосіб перебрав на себе всі зовнішньополітичні питання, тобто функції МЗС. Наслідок – ЄС досі не ввів консолідовані санкції проти держкорпорації “Росатом”, яка виробляє на своїх підприємствах також неядерну зброю, та використовує її зараз на війні з Україною, про що, пишаючись, доповів голова “Росатома” Ліхачов на засіданні Держдуми РФ 28.02.24.

Найважливіше засідання РК МАГАТЕ має відбутися в червні 2024, дата вже визначена. На ньому будуть розглядатися: щорічна доповідь МАГАТЕ, у додатку до якої буде перелік ядерних установок України та проти чого виступає РФ; доповідь про застосування гарантій з висновками про дотримання зобов’язань за Угодою України з МАГАТЕ; питання ротації держав-членів в РК МАГАТЕ в 2024-2025 (можна спробувати виключити РФ із складу РК, є механізми, але треба вже зараз над цим працювати в кулуарах із державами-членами РК).

В комунікаціях Міненерго та Держатомрегулювання України жодного слова я не знайшла про стратегію перебування України протягом двох років в РК: які цілі перебування, яким шляхом вони будуть досягнуті, зокрема, щодо РФ

В комунікаціях Міненерго та Держатомрегулювання України жодного слова я не знайшла про стратегію перебування України протягом двох років в РК: які цілі перебування, яким шляхом вони будуть досягнуті, зокрема, щодо РФ; які саме критерії ефективності держава Україна висунула для своєї участі в РК у цей найскладніший період в нашій історії та в історії МАГАТЕ, які критичні зміни в системі застосування гарантій та в забезпеченні міжнародного режиму ядерного нерозповсюдження напряму необхідно впровадити задля вирішення питання окупації ЗАЕС? Тобто, стратегії немає взагалі. Міністр енергетики зустрічався з послами іноземних держав в РК, і я впевнена, що вони ставили питання: які ваші плани на РК і які очікування від РК? Цікаво, що він відповідав…

7 березня згідно з порядком денним засідання розглядався проєкт резолюції по ЗАЕС, яка готувалася та узгоджувалася попередньо з членами РК співробітниками постпредства України у Відні протягом останніх місяців. Нагадаю, що з 24.02.2024 були резолюції GOV/2022/17, GOV/2022/58 та GOV/2022/71, прийняті Радою керуючих відповідно 3 березня 2022 року, 15 вересня 2022 року та 17 листопада 2022 року, а також резолюція GC (67)/RES/16, прийняту Генеральною конференцією у вересні 2023 року. В резолюції від 07.03.2024 від РК йдеться про наступне.

Рада керуючих МАГАТЕ:

“…1.Висловлює серйозне занепокоєння нестабільною ситуацією з ядерною безпекою та захистом на ЗАЕС, особливо нестачею адекватного кваліфікованого персоналу на майданчику, прогалинами у проведенні планово-попереджувальних робіт, відсутністю надійних ланцюгів постачання, вразливим станом водопостачання та електропостачання за межами майданчика, а також повторним закладенням протипіхотних мін у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожами об’єкта,

2. Підтверджує свою серйозну стурбованість тим, що Російська Федерація не дослухалася до попередніх закликів Ради керуючих і Генеральної конференції, що містяться у їхніх відповідних резолюціях, вивести свій військовий та інший персонал із ЗАЕС,

3. Закликає до термінового виведення всього несанкціонованого військового та іншого несанкціонованого персоналу із Запорізької АЕС України та негайного повернення станції під повний контроль компетентних органів влади України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ), з метою забезпечення її безпечної та надійної експлуатації, а також для того, щоб Агентство могло здійснювати безпечне, ефективне та результативне застосування гарантій відповідно до Угоди про всеосяжні гарантії України та Додаткового протоколу,

4. Підтримує поточні зусилля Генерального директора та Секретаріату, спрямовані на подолання наслідків нинішньої ситуації в Україні для ядерної та фізичної ядерної безпеки та гарантій, зокрема шляхом продовження фізичної присутності технічних експертів Агентства на Запорізькій АЕС та інших ядерних установках в Україні,

5. Підкреслює необхідність надання Місії МАГАТЕ з підтримки та допомоги в Запоріжжі (ІСАМЗ) своєчасного та належного доступу до всіх зон, важливих для ядерної та фізичної ядерної безпеки на ЗАЕС, з тим, щоб Агентство могло підтвердити, що п’ять конкретних принципів дотримуються в будь-який час,

6. Просить Генерального директора продовжувати всебічно звітувати про дотримання п’яти конкретних принципів, що сприяють забезпеченню ядерної та фізичної ядерної безпеки на ЗАЕС, а також “семи невід’ємних складових забезпечення ядерної та фізичної ядерної безпеки”, визначених Генеральним директором; продовжувати уважно стежити за ситуацією та продовжувати офіційно звітувати Раді з цих питань стільки часу, скільки буде потрібно.”

Зрозуміло, що Росія не буде її виконувати, як і всі попередні. Але прийняття чергової резолюції важливо для накопичення критичної маси доказів та свідчень порушень РФ у сфері використання ядерної енергії для майбутніх судових справ у міжнародному суді в Гаазі…

Зрозуміло, що Росія не буде її виконувати, як і всі попередні. Але прийняття чергової резолюції важливо для накопичення критичної маси доказів та свідчень порушень РФ у сфері використання ядерної енергії для майбутніх судових справ у міжнародному суді в Гаазі, формування у світової громадськості реального розуміння поведінки держави-ядерної терористки.

Я сподіваюся, що МЗС України нарешті прокинеться від летаргічного сну та продемонструє справжнє лідерство у зовнішньополітичних питаннях, як це визначено в Положенні про міністерство, чітко сформулює стратегію перебування України в керівному органі МАГАТЕ протягом двох років, буде активно комунікувати з партнерами та державами-членами РК МАГАТЕ для просування українських інтересів. Необхідно максимально ефективно використати цій майданчик протягом двох років.

Але зараз зазначу, що не тільки мені прикро за державу, коли неофіти та дилетанти, засукавши рукава, виконують невластиві їм функції замість професійних дипломатів.