В Україні працюють тисячі китайських камер. Куди йде інформація

В Україні встановлено сотні тисяч китайських камер відеоспостереження, які несуть загрозу національній безпеці.

Ці камери передають інформацію на сервери, підконтрольні китайському виробнику. А Китай своєю чергою може передавати її Росії. Про це йдеться в розслідуванні програми “Схеми”.

На першому місці за популярністю – камери виробництва компанії Hikvision, на другому місці – Dahua (Китай). Обидві компанії продовжують працювати та платити податки в російський бюджет.

У США вони заборонені через “загрозу національній безпеці”. В Україні компанії внесли до списку міжнародних спонсорів війни, але продаж систем відеоспостереження не заборонено, і камери працюють по всій Україні. Їх використовують як у побуті через відносно низькі ціни, так і в державних структурах, зокрема в “Безпечному місті”.

Схеми разом з IT-фахівцями провели експеримент і підтвердили, що підключені до інтернету камери передають інформацію на сервери, які контролює китайський виробник.

Журналісти не виключають ризик передання інформації з китайських пристроїв у Росію на тлі тісної співпраці КНР із країною-агресором.

Розслідувачі зазначають, що для більшої безпеки камери потрібно використовувати без інтернету, в ізольованій локальній мережі. Але приватним користувачам це зазвичай недоступно.

У МВС заявили, що в системі “Безпечне місто” – така мережа, яка захищає від надсилання інформації з пристроїв на сервери виробника. На запит журналістів у МВС повідомили, що в системах відеоспостереження, схожих на “Безпечне місто”, працює близько 24 тисяч камер Dahua і Hikvision – “саме до такої кількості камер мають доступ центральні органи виконавчої влади системи МВС”. За даними відомства, це 74% усіх камер такої категорії.

“Для запобігання ризикам витоку інформації в КНР системи відеоспостереження перебувають у закритій локальній мережі без можливості виходу в загальнодоступну мережу інтернет, а в деяких випадках налаштовано доступ тільки до окремих адрес (ACL) із забезпеченням шифрування”, – сказали в МВС.

У МВС повідомили, що після того, як компанії внесли до списку спонсорів війни, відомство не рекомендує і не погоджує відповідні закупівлі, триває робота над заміною пристроїв.

СБУ з початку повномасштабного вторгнення заблокувала понад 10 тисяч камер відеоспостереження, які могли використовувати російські спецслужби, повідомляють розслідувачі.