Велика Британія врегулювала давній територіальний конфлікт

Головна Сторінка » Велика Британія врегулювала давній територіальний конфлікт

Офіційний Лондон відмовився від архіпелагу Чагос в Індійському океані, він тепер відходить Маврикію.

“Важливий момент у відносинах двох держав і демонстрація нашої незмінної відданості мирному розв’язанню суперечок і верховенству закону”, – так прокоментували рішення прем’єри Великої Британії Кір Стармер і Маврикію Правінда Джагнота.

Угоду привітали у США. “Наочна демонстрація того, що за допомогою дипломатії та партнерства країни можуть подолати давні історичні проблеми й досягти мирних і взаємно вигідних результатів”, – заявив президент США Джо Байден.

Деталі угоди передбачають, що Велика Британія бере в оренду атол Дієг-Гарсія і це передбачає подальше розташування там військової бази, котру використовують як Британія, так і США.

Маврикій добивався повернення архіпелагу Чагос з 1965 року, коли його купила Велика Британія за 3 мільйони фунтів стерлінгів й оголосила своєю заморською територію в Індійському океані. Сам Маврикій на той час був британською колонією. Згодом Маврикій звинуватив Лондон в окупації архіпелагу в обмін на проголошення незалежності у 1968 році. Ситуацію ускладнювало те, що Велика Британія відселила понад тисячу жителів народності чагос з архіпелага у Маврикій або на Сейшельські острови.

Важливо, що мирна передача архіпелага Чагос Маврикію стала можливою зокрема через міжнародний тиск на Лондон в ООН, де була ухвалена низка відповідних резолюцій.

Архіпелаг Чагос – група островів із семи атолів та понад 60 тропічних островів в Індійському океані, яка нині входить до складу Британської Території в Індійському Океані.

Ще у 1960-1970-х роках Велика Британія вигнала чагосців зі своїх територій, що назвали злочином проти людства. Маврикій казав, що його незаконно змусили віддати острови в обмін на незалежність.

А от Велика Британія ще донедавна наполягала на тому, що сам Маврикій не має законних претензій на острови.