Мох на деревах не прикраса. Це інкубатор для розведення грибків, які руйнують тканини гілок. Така ж історія з лишайниками, говорить 49-річна Віталіна Свиридова з міста Сміла Черкаської області.
Покриті мохом і лишайником фруктові дерева сповільнюють ріст і дають слабкий урожай. З часом гілки засихають і відмирають. А нарости лишайників на пагонах створюють сприятливе середовище для шкідників. Обрізають гілки восени після зривання плодів або напровесні до розпускання бруньок. Але після зими деревина ще сира й погано видно лишайники.
Кора захисна оболонка рослини, що приймає на себе коливання температур, палюче сонце, протяги, мороз. Тому треба подбати про її відновлення.
Зішкрібає лишайник скребком. Чи поливає розчином залізного купоросу в пропорції 50 г на 1 л води. Він допомагає відліпити нарости за три-чотири дні. Якщо якісь частини і прилипнуть до гілки, можна потерти щіткою середньої жорсткості. Але не брати металеву.
Який спосіб шурхання не візьми, все одно тріщини будуть. Для швидшого загоювання обприскую гілки розчином мідного купоросу. 300 грамів розводжу в літрі гарячої води. Потім додаю ще 9 літрів холодної.