6 вересня відзначають диво архистратига Михаїла.
Свято також називають “Дивом у Хонах”, є одним із найбільш відомих див, пов’язаних з цим архангелом у православній традиції. Це диво сталося в місті Хони (сучасний Колосс, Туреччина) і пов’язане з рятуванням християнського храму, присвяченого Архистратигу Михаїлу, від руйнування.
За переказами, в IV столітті поблизу міста Хони був побудований храм на честь Архистратига Михаїла. Біля цього храму було цілюще джерело, що, за віруванням, зцілювало хворих. Один язичник, що мав німого від народження дочку, побачивши у сні архангела, відвів дочку до цього джерела. Після омовіння вона отримала здатність говорити, що сильно вразило язичника, і він прийняв християнську віру.
Дізнавшись про це, місцеві язичники вирішили зруйнувати храм і джерело, щоб знищити його популярність серед християн. Вони спрямували дві річки на храм, бажаючи його затопити. Однак, за молитвами храмового пономаря Архипа (який присвятив своє життя служінню в цьому храмі), Архистратиг Михаїл з’явився і зупинив потік води, ударивши посохом по скелі. Вода втекла через отвір у землі, утворивши велику ущелину, яку досі можна побачити в цьому місці. Таким чином, храм і джерело були врятовані.
6 вересня – день пам’яті святого мученика Євдоксія і тих, хто з ним
Євдоксій був римським воїном, який проживав у IV столітті під час правління імператора Діоклетіана, одного з найзапекліших переслідувачів християн. Євдоксій служив у війську та мав високе положення, але був християнином і таємно сповідував свою віру. Коли розпочалися масові гоніння на християн, Євдоксій відкрито визнав свою віру перед своїм начальством і відмовився брати участь у язичницьких обрядах.
Через це його було заарештовано, піддано тортурам і зрештою страчено. За одними джерелами, його обезголовили, а за іншими – він помер від виснаження внаслідок тортур.
Разом з Євдоксієм постраждали й інші християни, які також були військовослужбовцями або належали до його оточення. Зінон – друг Євдоксія, який також був воїном і сповідував християнську віру. Він був заарештований разом з Євдоксієм і страчений. Макарій і Василь інші сподвижники Євдоксія, які розділили з ним мученицьку смерть. Інші воїни в історичних джерелах згадується, що разом з Євдоксієм загинуло багато інших християн, які перебували в його оточенні.
Прикмети
Ще не опадає листя з берези – до морозної зими.
Тепла погода означає, що холод ще не скоро прийде.
В лісі багато грибів – до сніжної зими.
Що не можна робити, а що дозволено
Не слід цього дня мити голову. В давнину вважалося, якщо не послухати, то вода змиє всю пам’ять і розум. Людина почне забувати важливе і стикнеться з проблемами на роботі. Також не можна пекти хліб та пироги, тому що накличете на себе біди і нещастя.
Люди зазвичай цього дня стежили за погодою. Вона допомагала відстежувати початок заморозків і настання зими.
Цей день вважався сприятливим для примирення.
У перший місяць осені є кілька важливих – Різдво Пресвятої Богородиці і Воздвиження Чесного та Животворящого Хреста. Також у вересні вшановуємо святу мученицю Софію та її дочок: Віру, Надію і Любов, святого апостола і євангеліста Івана Богослова.
Збережіть перелік свят на увесь вересень, щоб був під рукою. Публікуємо церковний календар на вересень за новим календарем.