“Я – хижак”- як у 72-й бригаді вчать воювати добровольців до 24 років

Головна Сторінка » “Я – хижак”- як у 72-й бригаді вчать воювати добровольців до 24 років

Однією з перших до ініціативи приєдналася 72 окрема механізована бригада ім. Чорних Запорожців. І вже активно навчає та адаптує у своїх лавах добровольців.

Втім, переважна більшість контрактників кажуть, що зробили свій вибір не через матеріальні вигоди.

Як молодь проходить базову підготовку у 72-й бригаді, читайте в репортажі на Gazeta.ua.

ДБАЮТЬ І ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ

– Кожна людина, яка йде на таке рішення – переживає. Я не виняток. Але з кожним кроком адаптуєшся, стає легше, – зізнається Валентин, 19-річний рекрут, який вирішив приєднатися до 72 ОМБр. Зараз він один із наймолодших контрактників, які проходять військову підготовку в навчальному центрі бригади.

Ми розмовляємо в одній з навчальних аудиторій, де проходять заняття з новобранцями. Валентин тримає в руках гранатомет РПГ-7 та муляж боєприпасу до нього. Хлопець обрав собі посаду гранатометника, “тому що це великі калібри, якими можна знищити будь-яку ціль”.

Валентин з Полтавщини. Від своїх земляків-військових чув позитивні відгуки про 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців. Тому вибір місця служби був для нього очевидним. До свого рішення підходив серйозно, адже після завершення річного контракту планує здобувати вищу військову освіту.

Наші інструктори воїни з бойовим досвідом

– Про нас дбають і забезпечують необхідним. Наші інструктори воїни з бойовим досвідом. На заняттях пояснюють все чітко і зрозуміло. Наприклад, на гранатометах нас тренує “Морячок”, який на війні з 2014 року. На основі свого досвіду пояснює, що треба робити, а що ні. Практичні знання це зараз найголовніше, підсумовує доброволець.

ЖЕРТВА АБО ХИЖАК

У навчальній аудиторії, затягненій маскувальною сіткою – напівтемно. Група юнаків відпрацьовує роботу з протитанковими гранатометами на спеціальному тренажері.

Проєктор висвітлює на екрані поле, де почергово на різних відстанях з’являються російські танки та бронемашини. Валентин тримає на плечі макет гранатомета, на якому світяться датчики. Він – “веде вогонь” по ворожій “броні”, а на екрані спалахують вибухи після кожного влучного пострілу.

Зрештою, симулятор показує на екрані перелік знищених ворожих цілей та кількість влучань.

Після Валентина гранатомет закидає на плече його побратим і земляк Іван. І продовжує методично нищити віртуальну ворожу техніку.

Гроші це не головна мотивація

Івану 24 роки, він один із найстарших серед добровольців, які приєдналися до бригади за “Контрактом 18-24”. Народився на Полтавщині, але багато років жив у Києві, працював у ресторанному бізнесі. У 2022-му, під час оборони української столиці, вперше спробував добровільно піти до війська.

– Приходив до військкоматів: до одного, другого… Питають: “Ти хто за фахом?”. Кажу: “Кухар”. “То йди готуй жерти, нащо ти сюди лізеш?!”, так мені відповідали”.

Коли Іван побачив оголошення про “Контракт 18-24”, який передбачає фіксований термін служби, то зрозумів, що “все в житті з’являється у потрібний момент”. Порадився з друзями військовослужбовцями 72 ОМБр. І вирішив наслідувати їхній приклад.

Гроші це не головна мотивація, яка спонукає йти на “Контракт 18-24”. Головне це філософія, за якою ти живеш, пояснює новобранець:

– І в житті, й на війні, ти або жертва, або хижак. Я вирішив, що буду хижаком! Не тікатиму від загрози, а йтиму їй назустріч, щоб її знищити, – каже Іван. – Добре пам’ятаю 2014 рік, коли кац..пи полізли в Україну. Мені тоді було 14 років. І відтоді накопичилася величезна злість за їхні злочини, за вбивство цивільних. Тому я обрав посаду стрільця-снайпера: робитиму відплату окупантам за все скоєне.

ВИЯВИТИ ТА ЗНИЩИТИ

Троє юнаків-контрактників – Валентин, Іван і “Хантер” – готуються до навчального “виходу” в повному бойовому спорядженні: підтягують ремені на зброї, перевіряють і припасовують весь “екіп”, щоб нічого не заважало під час руху.

Їхнє завдання зачистити невеличкий ліс і не потрапити в засідку. Доброволець “Хантер”, який вже мав певний бойовий досвід, отриманий у 2022-му на рідній Сумщині, зголошується йти першим. А роль умовного “супротивника” виконуватиме інструктор на позивний “Шаман”, за плечима якого не один рік бойових дій на Донеччині.

– Я сховаюся в цьому секторі, “Шаман” рукою з радіостанцією показує на густий ліс попереду. Ваша задача виявити мене до того, як я зможу знищити вашу групу. Ви даєте мені 3 хвилини фори. За півгодини зустріч на цьому ж місці”. Шаман зі зброєю та в повному “екіпі”, трохи накульгуючи, зникає в заростях.

Розвідувальна група новобранців обережно заходить у ліс

Розвідувальна група новобранців обережно заходить у ліс, криючи сектори та координуючись на мигах, без слів: підступний “Шаман” з навчальною гранатою може чаїтися будь-де.

Сонце припікає дедалі сильніше, бронежилети й шоломи стають нестерпно важкими. Курсанти методично прочісують зарості. Вони не знають, що “Шаман” ускладнив завдання: він не сидить на місці, а нечутно пересувається по нетрях, намагаючись обійти групу з флангу…

Але раптом хлопці виявляють прим’яту траву і падолист за одним зі стовбурів: тут була засідка, але вона вже порожня.

За півгодини троє курсантів та інструктор зустрічаються на галявині й покроково розбирають кожну правильну дію групи та кожну помилку.

Зазвичай суворий “Шаман” тепер посміхається: його підопічні досить швидко навчаються діяти в незвичних ситуаціях.

Хлопці знімають “броню” та йдуть до їдальні навчального центру. Після обіду в них починаються теоретичні заняття.

БИТИСЯ ДО ОСТАННЬОГО ОКУПАНТА

72 окрема механізована бригада є спадкоємницею “Чорних Запорожців”, легендарного військового з’єднання, яке здобуло низку перемог над загарбниками в період Українських Визвольних змагань початку ХХ ст.

Новітня бойова історія цієї бригади є не менш яскравою. Перші бої з ворогом 72 ОМБр мала в період АТО/ООС, а від початку повномасштабного вторгнення бригада, зокрема, відповідала за оборону Києва.

– Захист нашої столиці це найпочесніша роль, яка може випасти будь-якому військовому з’єднанню, говорить т.в.о. начальника відділення рекрутингу 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців, молодший сержант Георгій Михайловський. А потім була успішна оборона міста-фортеці Вугледара, яка тривала більше двох років. І за це місто противник поклав не одну тисячу своїх бійців і не одну російську бригаду”.

Наші предки започаткували традицію: ми б’ємося не до останнього набою, а до останнього москаля

Георгій Михайловський називає декілька переваг служби у бригаді:

– Славетна історія та бойові традиції “Чорних Запорожців”.

– Наші предки започаткували традицію: ми б’ємося не до останнього набою, а до останнього москаля на українські землі. Закликаємо новобранців долучатися до цієї славної традиції”, говорить Георгій Михайловський;

– Власний навчальний центр.

– Базову підготовку та фахове навчання добровольці проходять з інструкторами, які є ветеранами 72 ОМБр та мають унікальний бойовий досвід;

– Технології.

– Симулятори, системи доповненої реальності, бойове програмне забезпечення та інші інновації бригада активно використовує і в підготовці новобранців, і під час виконання бойових завдань.

– Якісне забезпечення.

– Бригада дбає про всі потреби своїх бійців включно з необхідним екіпіруванням. Їм не треба перейматися нічим, окрім навчання, а згодом бойової роботи.

Цей момент підтверджують і самі новобранці, як пішли на “Контракт 18-24”.

– Я спершу планував, що частину виплат за контракт одразу витрачу на екіпірування. Але виявилося, що вкладатися в нього практично не знадобиться, каже новобранець Іван. Нам видали весь “екіп”, потрібний для солдата: починаючи від шолома та “броніка” необхідного класу захисту, від аптечки і до футболок та шкарпеток!, показує боєць елементи свого обмундирування.

Ми просто любимо Україну і свій народ

Однак головна мотивація не лежить у матеріальній площині, зізнаються юнаки-добровольці.

– Мабуть, ви це виріжете, але я все одно скажу, говорить “Хантер”, стоячи ввечері після занять біля входу до свого бліндажа. Ми з побратимами прийшли сюди не заради грошей. Вони нічого не варті, бо тут ти ризикуєш своїм життям. Ми просто любимо Україну і свій народ. Хочу сказати українській молоді: хлопці, не бз..ть, приходьте, будемо бити російських окупантів разом! Годі ходити в тилу по спортзалах і ховатися під спідниці. Якщо маєте здоров’я та силу, то приходьте до нас. Без вас буде дуже важко. Ми можемо не впоратися. А всі разом, ми, українська молодь, дамо кац..пам такого лютого тягла, що вони відвалять від нас. Заберуться з України і ще з кількох своїх прикордонних областей!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший бій, їжа з Duty Free і спійманий Грем Філіпс: у ССО розповіли маловідомі історії про бої за Донецький аеропорт

“Хантер” замовкає і дивиться у сутінки, доки його побратими, стоячи неподалік, стиха обговорюють навчальний день, що минув.

“Контракт 18-24” це проєкт, що передбачає особливі умови служби на бойових посадах для молоді віком до 24 років: фіксований термін контракту (1 рік), а потім річне звільнення від призову. А ще – виплати на загальну суму до 2 мільйонів гривень, безкоштовне лікування, стоматологія та низка фінансових пільг, самостійний вибір військової частини та якісна військова підготовка.

До проєкту долучилося 31 військове з’єднання, серед яких 12 бойових бригад Сухопутних військ ЗСУ. Обрати будь-яку з них для проходження служби та заповнити заявку можна на сторінці проєкту.