Є люди, яким дошкуляє згубна звичка відкладати все на потім. Але позбутись її вкрай важко. Навіть може перерости у хронічну стадію.
Ця звичка називається прокрастинацією. Нею страждають діти і і дорослі. Наприклад, схильний до цієї проблеми учень відкладатиме на потім вивчення довгого вірша, а офісний працівник написання квартального звіту.
“Головні ознаки прокрастинації – свідоме та несвідоме уникнення важливого завдання. Людина займає себе чимось іншим: приймається мити посуд, гортає соцмережі, перекладає речі, вигадує всілякі відмовки та “термінові” справи”, – каже сайту berezhy-sebe психолог Наталія Велкова.
Серед причин прокрастинації – страх провалу, запізнення чи засудження, сором за попередні невиконані завдання та перфекціонізм. Тобто зробити ідеально, або ніяк.
“У такому разі людина опиняється у замкнутому колі прокрастинації та втрачає віру у можливість виконувати завдання вчасно”, – пояснює психолог.
Якщо прокрастинація стає хронічною, досягти успіху у навчанні, на роботі чи стосунках стає складно. Страждає репутація і самооцінка людини. Виникає загальна незадоволеність життям.
Рівень прокрастинації збільшується при тривожних розладах та депресії, зауважила Велкова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Планувати щоб встигати: 3 інструменти для планування від українських ілюстраторів
Як боротися з прокрастинацією
Розділіть великі завдання на маленькі етапи, кожен із яких можна виконати за один раз.
Робочий день починайте з найнеприємніших завдань, щоб після них усі справи здавалися легкими. Можливий і протилежний підхід – спочатку робити легкі завдання, щоб “відчути смак”, підкріпити впевненість у собі.
Кількість відволікаючих чинників під час роботи чи навчання слід звести до мінімуму. Відключіть месенджери, соцмережі, розмови на інші теми.
Як тільки з’являється нове завдання, його потрібно детально обробити. Визначити, наскільки воно корисне, чи потрібно його виконувати. Як це зробити без поспіху. Продумайте, які складності можуть виникнути. Згадайте, як раніше справлялися зі схожими справами.
По життю безперервно треба ставити перед собою цілі. Вони допомагають концентрувати дії та енергію. Також знизять відчуття невизначеності.
Кілька порад, як правильно ставити цілі, опублікували у дописі Всеукраїнської програми ментального здоров’я.