План відбудови України, який підтримали 42 країни, це перемога, яка засвідчує високий рівень партнерства. Але він має декілька проблемних моментів, які можуть вплинути на допомогу Україні в майбутньому Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст Олексій Кущ.
“Перемога це те, що наші західні партнери готові піднімати це обговорення на такий високий рівень партнерства. Готові приділяти час і давати гроші на наше відновлення. Більше того, наші партнери хочуть всю готовність вкласти у конкретний план”, говорить Кущ.
З іншого боку, цей план невчасний. А це гірше, якби він був поганим, наголошує економіст.
“У цьому випадку, він невчасний і не досить вдалий. Тому що ніхто не розробляв план Маршалла для Європи у 1942-1943 роках. Ми зараз знаходимося приблизно на цьому рівні. Ми не знаємо, як закінчиться війна. Всі віримо у перемогу, але остаточних наслідків та руйнувань не знаємо. Зараз відновлювати нічого не можна. Невчасний план для нас не дуже добре, тому що другий раз мобілізувати таку увагу до України буде важкувато”, каже Кущ.
План розробляли не дуже ретельно, додає економіст.
“Там, зокрема, кажуть, що ІТ-сектор складатиме 40 відсотків ВВП. Це нісенітниця. Або 200 мільярдів доларів на відновлення інфраструктури хоча проєкти явно не тягнуть на таку суму. Головне, що у нас неправильно розуміють цей план відновлення. Він має бути партнерським із країнами Заходу. Вони мають отримувати вигоду від інвестицій в Україну. На жаль, цей план більше скидається на перелік наших бажань. Ми накидали все, що ми хочемо відновити за рахунок Заходу. Найбільша стаття плану відбудова житлового фонду. Але ніхто не збудує нам новий Маріуполь. Це можемо зробити ми і нам на це можуть дати кредити і гранти”, додає Кущ.
У плані Маршалла має йтися про створення можливостей, пояснює економіст.
“Це відкриття ринків збуту у країнах Європи, США. Відкриття західними провідними компанія навчальних центрів, щоб українці отримали навички. Щоб компанії, які захочуть принести інвестиції, знаходили тут висококваліфікований персонал. У плані немає партнерства, можливостей, капіталізації економіки. Не визначили перелік галузей-драйверів нашої економіки”, наголошує Кущ.
На міжнародній конференції з відновлення України у швейцарському місті Лугано ухвалили підсумкову декларацію. Глави держав та урядів, міністри і високі представники зобов’язалися підтримувати Україну на її шляху до відновлення від початку і до довгострокового відновлення, сказав прем’єр Денис Шмигаль. Протягом шести тижнів разом із понад 3 тис. експертів, посадовців, парламентарів напрацювали реформи і запропонували проривні проєкти по 24 напрямках.