У Запоріжжі 10 жовтня 1932-го запустили ДніпроГЕС імені Леніна. Ввели у експлуатацію перший гідроагрегат.
Будівництво ДніпроГЕС розпочали 1927-го. Дамба найбільшої в Європі гідроелектростанції перегородила Дніпро 1932-го. Були затоплені пороги, що ускладнювали наскрізне судноплавство по ріці та півсотні населених пунктів.
До 1939-го в експлуатацію ввели всі дев`ять гідроагрегатів станції. Їхня загальна потужність становила 560 тис. кВт. Американська компанія “Ньюпорт Ньюс” поставила 8 турбін для ДніпроГЕСу. Ще одну виробили у СРСР. Вона була точною копією американської.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почали будувати 5 найпотужніших підприємств
Червона Армія відступаючи із Запоріжжя 1941-го підірвала Дніпрогес. Після захоплення Запоріжжя вермахтом німецькі будівельні частини відновили зруйновану частину греблі, встановили нове обладнання німецького виробництва. Після відступу німці для руйнування ДніпроГЕСу підвезли понад 200 тонн вибухових речовин і десятки авіабомб. Була зруйнована лише частина дамби. По закінченню війни розпочалося відновлення гідроелектростанції. Дамба проходила численні реконструкції.
Влітку 2020-го на дорозі ДніпроГЕСУ була знайдена тріщина завдовжки близько 600 м. Введено обмеження для транспорту. 2023-го міст планується закрити на реконструкцію.
Червона Армія відступаючи із Запоріжжя 18 серпня 1941-го підірвала головний стратегічний об’єкт України Дніпрогес. В греблю заклали 20 т. вибухівки. Вибух чули на відстані сотень кілометрів. В греблі утворилася пробоїна розміром 175 на 21 м. Ревуча маса води з висоти 38 м. вдарила в Хортицю. Дніпровські води затопили острів, плавні і низини, прорвалися до Нікополя і Марганця. Від повені постраждали ті, хто проживав у понизовій частині Запоріжжя і селах по обох берегах Дніпра. Деякі села та хутори повністю змило.