Бізнес “Слуги народу” причетний до торгівлі з РФ і окупованим Кримом під час війни

Бізнес “Слуги народу” причетний до торгівлі з РФ і окупованим Кримом під час війни

У тимчасово окупованому Криму працюють станції зарядки електромобілів виробництва харківської компанії Autoenterprise, яка асоційована з Олександром Куницьким, депутатом від партії “Слуга народу”. За словами Куницького, він не брав участі в процесі продажу, як повідомляється в розслідуванні “Схем”.

Autoenterprise відомий як український виробник станцій зарядки для електроавтомобілів. У листопаді 2022 року завод був обстріляний ракетою С-300 російськими окупантами, що спричинило поранення шести осіб і пошкодження виробничих потужностей.

Журналісти стверджують, що бізнес тісно пов’язаний з Куницьким, який до обрання у Верховну Раду займав вищі посади в Autoenterprise і після виборів призначив власника компанії, харківського бізнесмена Дмитра Ніконова, своїм помічником.

Завод офіційно не заперечував торгівлю з Росією до 2022 року, оскільки це було законно і не виключало поставки в Крим.

“Схеми” виявили, що харківська “АЄ Фекторі” з групи Autoenterprise забезпечувала постачання станцій як російським приватним компаніям, так і державному холдингу “Россети” з 2016 року.

Від 2021 року в Криму почала діяти мережа зарядних станцій DriveEnergy, які марковані як “зроблено в Україні”. Існує припущення, що обладнання було виготовлено на заводі Autoenterprise.

Директор Autoenterprise, депутат Харківської міськради Аліна Мустафаєва, заявила, що компанія не знала, як станції опинилися в Криму, хоча вона раніше зазначала, що компанія стежить за усіма станціями онлайн. Джерела, які раніше працювали в компанії, стверджують, що Мустафаєва ініціювала виключення з контрактів з росіянами згадки про Крим, залишивши лише “Південний округ РФ”.

Куницький заявив журналістам, що йому “невідомо” про продажі в РФ з 2016 року і вважає це неприпустимим на сьогодні. До повномасштабної війни він не вважав Росію ворогом.

“Схеми” детально прослідкували, як зарядні станції з Харкова потрапили в окупований Крим, надаючи докази, які ставлять під сумнів заяви керівництва Autoenterprise про незнання кінцевого місця призначення продукції.

Після анексії Криму Росією українське законодавство дозволяло торгівлю з півостровом тільки через українські пункти пропуску і тільки між українськими компаніями, але не через Росію. Європейські санкції з 2014 року забороняли постачання в Крим певних категорій товарів і участь в розвитку транспортної інфраструктури окупованого півострова.