8 травня президент Володимир Зеленський виступив зі зверненням до українців з нагоди Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
У промові він нагадав про паралелі між подіями 80-річної давнини та нинішньою війною Росії проти України, наголосивши на стійкості українців і неминучості поразки агресора.
“Сьогодні День пам’яті та перемоги над нацизмом. День, який ми відзначаємо разом з усім світом, з усіма, хто 80 років тому боровся за життя, аби зло програло, аби “ніколи знову””, – зазначив глава держави.
Президент підкреслив, що вторгнення Росії у 2022 році стало повторенням найгірших уроків історії. “На жаль, три роки тому це знову повторилось. Зло знову пішло на нашу землю українську”.
Зеленський провів емоційну паралель між сьогоденням та початком повномасштабної війни.
“Вранці 24 лютого на Хрещатику було пусто – ні машин, ні людей. Зараз тут – життя, ви бачите. Сьогодні тут українці, тут українки йдуть своїми вулицями під своїми прапорами завдяки своїм героям”, – підкреслив він.
Президент подякував українським воїнам, які боронять країну, й закликав не забувати їхньої жертовності: “Для воїнів “дякую” – таке важливе, таке потрібне… А далі – продовжувати свою службу Україні, щоб продовжувалося життя в Україні. Всюди”.
Зеленський також жорстко розкритикував російську традицію святкування 9 травня, назвавши її “парадом страху” і “парадом жовчі й брехні”:
“Завтра про звірства нацистів буде говорити організатор братських могил у Бучі. Так, ніби не десятки держав-союзників, а особисто Путін перемагав нацизм. Це – парад цинізму”, – вказав президент.
Він підкреслив, що Україна зберегла справжню пам’ять про Другу світову, без спотворень і культів.
“Слава богу, Україна вирвалась із цього всього. І понад 8 мільйонів українців, на жаль, загинули в цій боротьбі”, – сказав Зеленський.
Президент завершив промову на сильній ноті, наголосивши на важливості боротьби за мир.
“Будь-яке зло неодмінно закінчується. Будь-який окупант врешті-решт залишає нашу землю. Завжди життя повертається. І саме за це стоїмо сьогодні”, – наголосив президент.
На завершення він привітав українців з важливою датою:
“З Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні! Вічна пам’ять усім, хто боровся зі злом, і слава всім, хто захищає сьогодні життя!” – підсумував він.
8 травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення. Цього дня 1945-го в Берліні о 21:20 за місцевим часом підписали Акт капітуляції Німеччини.
Лідер Німеччини Адольф Гітлер застрелився 30 квітня 1945 року у своєму бункері. Його наступником за заповітом став гросадмірал 53-річний Карл Деніц. Він створив власний уряд, який спробував вести переговори із союзниками, однак безуспішно.
Його влада поширювалася лише на вузьку смугу землі від австрійського кордону до Берліна й до данського кордону. 7 травня генерал Альфред Йодль від імені німецького командування підписав у ставці Двайта Ейзенгавера в Реймсі умови беззастережної капітуляції.
Радянський уряд висловив категоричний протест і висунув вимогу підписати акт беззастережної капітуляції Третього рейху в Берліні за участі СРСР. Тоді провели повторне підписання.