Християни східного обряду 7 липня відзначають Різдво Іоана Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.
Він народився за півроку до Різдва Христового. Батьками були благочестиві люди похилого віку – священнослужитель Захарія та Єлисавета. Вони не мали дітей, бо Єлисавета була безплідна.
За Євангелієм від Луки Захарії з’явився архангел Гавриїл і сказав: “Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і жінка твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш ім’я йому Іоан”. Він також сказав про майбутню дитину, що вона “вина і сікера не питиме”, тобто присвятить себе Богові, стане пророком, який має приготувати народ до прийняття Месії.
Однак Захарія засумнівався в словах архангела, адже його дружина була не лише безплідна, а й літня жінка. За покарання за його маловір’я він став глухонімий, і архангел сказав, що в такому стані він перебуватиме до народження дитини.
Слова архангела збулися – Єлисавета завагітніла. Через 8 днів після того, як хлопчик з’явився на світ, у будинку Захарія та Єлисавети зібралися близькі люди, бо над немовлям необхідно було звершити обряд обрізання. Єлисавета сказала, що її сина потрібно назвати Іоаном. Тоді присутні запитали в батька дитини, як він бажає назвати немовля. Захарія на дошці, змащеній воском, написав: “Іоан буде ім’я йому”. Всі дуже здивувалися збігом бажань батьків дати синові ім’я, яке до цього не згадували в їх роді.
Тоді ж Захарія знову заговорив. Він пророкував про свою дитину, кажучи те, що сказав йому раніше ангел – про пророка, яким має стати їх син, коли виросте.
Святкувати Різдво Іоана Хрестителя почали ще за часів раннього християнства. За статутом 7 липня дозволено вживати рибу та вино.
У ніч проти 7 липня в Україні відзначають давнє східнослов’янське свято Івана Купала. Його пов’язують із сонцеворотом.
Традиційно на Івана Купала влаштовують стрибки через багаття, плетуть вінки, водять хороводи й обливаються джерелицею.