“Покарав” Шойгу: аналітики прокоментували зустріч Путіна із соратником Пригожина

Російський диктатор Володимир Путін 2 травня зустрівся з губернатором Тульської області Олексієм Дюміним, пов’язаним із приватною військовою компанією “Вагнер”.

Ймовірно, таким чином він хоче зменшити владу міністра оборони РФ Сергія Шойгу, врівноважити його з конкурентами та покарати за нездатність досягти військових цілей Кремля. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

Під час зустрічі Дюмін поінформував Путіна про внесок Тульської області у війну. Зосередився на трьох темах: підтримка і забезпечення житлом учасників бойових дій в Україні, вдосконалення російської оборонно-промислової бази і поліпшення медичної системи в Тульській області.

За даними аналітиків, звіт Дюміна виглядав, як спроба завоювати прихильність Путіна після того, як він втратив її під час заколоту ватажка “вагнерівців” Євгена Пригожина наприкінці червня 2023 року.

В ISW нагадують, що Дюмін неодноразово ставав на бік Пригожина у 2022 і 2023 роках, сподіваючись замінити самого міністра оборони Росії Сергія Шойгу.

Аналітики припускають, що Путін навмисно оприлюднив свою зустріч з Дюміним після гучного арешту заступника Шойгу Тимура Іванова 24 квітня і перед президентською інавгурацією 7 травня, щоб покарати очолюване Шойгу Міноборони за нездатність досягти військових цілей Кремля.

Ця зустріч зумовила багато дискусій у російському інформаційному просторі. Численні блогери та політичні коментатори зазначали, що зустріч відбулася в період між арештом Іванова та очікуваними перестановками в уряді після інавгурації. При цьому російські інсайдерські джерела припускали, що Кремль може призначити Дюміна на нову посаду в російському ОПК.

Тим часом Шойгу 1 травня заявив, що Росії необхідно збільшити кількість і якість озброєння та військової техніки для “підтримки необхідного темпу наступу”. Цю заяву можна розцінювати як пряму атаку на певних російських політичних діячів. Одне з російських джерел стверджувало, що Шойгу піддав різкій критиці “Ростех” і заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва у відповідь на арешт Іванова.

Аналітики нагадують, що Шойгу мав особливо близькі стосунки з Івановим. Його арешт разом із раптовим поверненням на передній план Дюміна може свідчити про те, що Кремль незадоволений роботою Шойгу. Водночас одне з російських джерел оцінило, що відставка міністра у 2024 році малоймовірна.

На думку аналітиків, зустріч Путіна і Дюміна також свідчить про те, що російський диктатор, ймовірно, є відповідальною особою, яка приймала рішення про арешт Іванова.

В ISW зазначають, що Путін регулярно ротує чиновників і військових командирів, які користуються його прихильністю, сподіваючись стимулювати різні фракції до досягнення його цілей.

Військове командування РФ готується передислокувати деяких колишніх бойовиків групи “Вагнер”, що служили в “Африканському корпусі”. Їх перекинуть до Бєлгородської області. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

Усі угруповання російської приватної воєнної компанії “Вагнер” переформатували. За даними української розвідки, одна частина зараз у підпорядкуванні Збройних сил РФ, а інша долучилася до інших приватних компаній.