Попри порушення правил нейтралітету, які були виявлені в результаті розслідування, проведеного групою міжнародних ЗМІ, Міжнародний комітет Червоного Хреста вирішив не призупиняти членство Російського Червоного Хреста (РЧХ).
Розслідування виявило численні порушення статуту Червоного Хреста російською організацією з моменту початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, пише The Guardian.
“Міжнародна федерація товариств ЧХ і Червоного Півмісяця (МФЧХ), головна організація, що об’єднує національні товариства, має право призупиняти членство тих, хто порушує принципи нейтралітету і незалежності Червоного Хреста. Торік вона зробила це щодо білоруського відділення. Однак після чотириденної зустрічі представників у Женеві було вирішено не призупиняти діяльність РЧХ, а лише створити наглядовий орган і звернутися з проханням вирішити виявлені проблеми і порушення принципів доброчесності”, – сказано в повідомленні.
Розслідування, опубліковане минулого місяця групою видань, частково ґрунтувалося на низці витоків кремлівських документів, які свідчать про плани фінансування філій Червоного Хреста на окупованій території України.
Керівники регіональних відділень РЧХ говорили про необхідність війни з “українськими нацистами”, а працівники часто були присутні на заходах з військової підготовки для дітей. Раніше цьогоріч російський Червоний Хрест підписав меморандум про співпрацю з молодіжним табором в окупованому Криму “Артеком”, куди були відправлені депортовані із України діти.
Очільник РХЧ Павло Савчук був членом правління Загальноросійського народного фронту (ЗНФ) – руху, створеного Кремлем, який володіє торговою маркою на знак Z. Савчук був вказаний як такий на сайті ЗНФ, доки на початку цього року не з’явилися журналістські запити про це. Тоді його фотографію видалили.
У заяві МФЧХ сказано, що комітет рекомендував провести тренінг з принципів Червоного Хреста для всіх співробітників.
На відміну від Міжнародного комітету Червоного Хреста, національні товариства Червоного Хреста не мають мандата для роботи в зонах збройних конфліктів, проте РЧХ почав проявляти інтерес до роботи з жителями окупованих територій України вже в перші місяці відкритої війни. Наприклад, представники РЧК надавали гуманітарну допомогу в зруйнованому місті Маріуполь, яке було окуповане Росією.
Минулого року діяльність Білоруського Червоного Хреста була призупинена МФЧХ після того, як з’ясувалося, що його голова носив символ Z і висловлював підтримку викраденню українських дітей.
У лютому російське видання Meduza, опубліковало розслідування в рамках міжнародного журналістського проєкту Kremlin Leaks, у якому стверджувалося, що після початку повномасштабного вторгнення представники Російського Червоного Хреста (РЧХ) відвідували окуповані території, де знущалися з полонених українських бійців, відкрито підтримували війну проти України, а також приймали українських біженців разом із російськими військовими.
Диктатор Володимир Путін особисто виділив Російському Червоному Хресту кошти для роботи на окупованих територіях Донецької, Луганської Запорізької та Херсонської областей.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець розкритикував Міжнародну федерацію Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФЧХ) за позицію щодо дій Російського Червоного Хреста. На думку українського омбудсмена, МФЧХ підігрує російській агресії. Про це він написав у соцмережах.