Хто стоїть за найбільшої атакою на Москву від початку війни: що пишуть світові ЗМІ

Головна Сторінка » Хто стоїть за найбільшої атакою на Москву від початку війни: що пишуть світові ЗМІ

По Москві завдали найбільшого удару дронами від початку російського вторгнення в Україну. Ймовірно, використали українські БПЛА UJ-22. Він може летіти до 800 км, але несе наразі лише 20 кг корисного навантаження. Ціль може бути повернути війну ближче до домівок російської еліти та багатіїв. Росіяни вийшли з фази самозаспокоєності, у якій війна не загрожувала їм особисто. Один дрон впав за 10 км від резиденції Володимира Путіна. Ось дещо з того, що писали у світових ЗМІ.

“Хто стояв за атаками дронів по Москві, і що вони означають для війни в Україні?”, The Guardian, Велика Британія

Наліт дронів на Москву у вівторок став найбільшою такою хвилею атак, спрямованої проти РФ від початку війни проти України.

Російські ЗМІ, близькі до спецслужб, повідомляють, що в атаці брало участь понад 30 дронів. Три безпілотники вразили об’єкти на південному заході Москви – житловий будинок, багатоповерхівку та ще одну багатоповерхівку. Жоден з ударів не призвів до значних збитків чи жертв.

Є припущення, що принаймні один із безпілотників UJ-22 виробництва української компанії “Укрджет”, яка, як стверджує РФ, брала участь, як мінімум, в одній попередній атаці.

Виявлений безпілотник був спроектований так, щоб мати відносно велику дальність польоту, хоча незрозуміло, звідки він летів з Росії чи з України.

Здатний злітати і сідати на 100-метровій злітно-посадковій смузі, дрон UJ-22, яким атакували Москву, має дальність польоту 800 км і здатний літати шість годин із корисним навантаженням близько 20 кг

Здатний злітати та сідати на 100-метровій злітно-посадковій смузі, UJ-22 має заявлену дальність польоту 800 км та здатний літати протягом шести годин із корисним навантаженням близько 20 кг. Як правило, з гранатами та мінами, включаючи шість гранат РПГ-7ВМ або чотири 82 мм для міномета.

Зображення пошкоджень узгоджуються з корисним навантаженням, яке значно менше, ніж у дронов-камікадзе іранського виробництва Shahed близько 50 кг, які Росія розгорнула проти України. Це дозволяє припустити, що Україна або ще не здатна використати більш руйнівні дрони, або вирішила поки що не робити цього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Вибори показали дві Туреччини консервативну імперську та модерну республіканську” – Ендер Джан Кайіхан

З початку цього року українські безпілотники завдали кількох ударів як по російській території, так і по контрольованій РФ території України. Більшість таких атак були зосереджені на районах, відносно близьких до кордону або російській інфраструктурі та логістиці на окупованих територіях, включаючи нафтопереробні заводи.

Недавні спроби Києва вразити цілі в глибині РФ за допомогою дронів також очевидні. У лютому 2023 року UJ-22 зазнав аварії в Росії за 100 км від Москви після того, як йому вдалося пролетіти близько 460 км по території Росії, не будучи знищеним засобами ППО. У травні по Кремлю була пара ударів БПЛА, які знову завдали лише поверхневої шкоди.

Через кілька тижнів після ударів по Кремлю New York Times писала, що розвідка США дійшли висновку, що удари походили від українських спецслужб, хоча вони були менш впевнені в доказах того, що накази щодо них віддавала українська влада. Повідомлялося, що це викликало занепокоєння деяких чиновників в адміністрації Джо Байдена щодо ризику ескалації війни за межі України.

Атаки повертають війну до столиці РФ. Україна здатна обходити російські ППО, і бити глибоко всередині Росії

Хоча деякі атаки безпілотників підпадають під категорію операцій з формування умов перед українським контрнаступом, вони більше спрямовані на психологічний вплив. Для багатьох із багатої російської еліти в Москві та Санкт-Петербурзі війна була дещо далека. Атаки повертають війну в столицю РФ. Україна здатна неодноразово обходити російські ППО і завдавати ударів глибоко всередині Росії.

“Атака дронів по Москві була схожа на “фільм жахів”, Politico, США

Через 15 місяців війни, розв’язаної РФ, деякі москвичі у вівторок уперше прокинулися від вибухів.

“Це було схоже на звук грому. На мить ніби потрапив до фільму жахів. Я побіг до родичів і гукнув, щоб відійшли від вікна. Інцидент змусив мешканців району почуватися шокованими і спантеличеними”, – сказав чоловік, який живе навпроти однієї з постраждалих будівель телеканалу “Дощ”.

Міністерство оборони РФ заявило, що перехопило вісім дронів під час “терористичної атаки” України. Київ заперечував причетність, а самі люди говорили про 25 безпілотників.

Це не сталося зненацька – російські регіони, що межують з Україною, такі як Білгород, зазнають майже щоденних ударів. На початку травня два дрони атакували Кремль, що підготувало ґрунт для подальших атак. Наліт – найбільший удар по Москві від початку війни.

Російський політолог Дмитро Орєшкін каже, що це знаменує собою кінець фази самозаспокоєності, коли росіяни сприймали війну як щось таке, що не загрожує їхньому власному життю.

“Війна вривається у свідомість людей і змушує себе говорити. Це поганий знак для Путіна. Це не так удар по Москві, як по умах росіян”, – сказав.

Дрон впав за 10 км від резиденції самого Путіна в Ново-Огарьово

Кремлівська еліта зверне на це особливу увагу – безпілотники впали неподалік багатих районів на заході Москви, де вони живуть у розкішних будинках за високими парканами. Один дрон впав за 10 км від резиденції самого Путіна в Ново-Огарьово.

Крім мешканців постраждалих будівель у Москві, серйозну незручність відчували ті, хто був за кермом. Особливо водії таксі, оскільки важливі транспортні магістралі були тимчасово закриті, присутність дорожньої поліції була інтенсивнішою, а системи GPS глючили.

Як і в інші делікатні для Росії моменти війни, у вівторок влада демонструвала образ рутинного контролю та ефективності.

Допомагає російським чиновникам стримувати будь-яке занепокоєння, не кажучи про паніку, те, що багато росіян взагалі перестали стежити за новинами чи частково стежать.

Дехто з тих, хто чув про атаку, говорив, що не відчуває додаткового занепокоєння.

“Немає жодних підстав очікувати, що це буде відбуватися регулярно. Як тільки стане повсякденною справою, у мене з’являться конкретніші почуття щодо цього”, – сказав один москвич 30 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Мене били й піддавали тортурам, щоб лише визнав, що агент ЦРУ” – колишній полонений американець

Атака, швидше за все, послужить не різким тривожним дзвінком, а ще однією краплею в океані занепокоєння серед населення.

У зв’язку з розповсюдженням у соцмережах десятків фото та відео, генпрокуратура Москви винесла попередження тим, хто публікує інформацію, що відходить від офіційної лінії влади, пригрозивши їм кримінальним переслідуванням за поширення “фейкових новин” – позбавлення волі на строк до трьох років.

Законодавці також закликали заборонити публікацію фото та відео, які можуть бути використані у військових цілях, наприклад, для геолокації систем ППО.

Внаслідок атак російських дронів на Україну у вівторок чотири людини загинули і 34 отримали поранення

Хоча столиця РФ потрапила в нову реальність, вона поки що тьмяніє, порівняно з тим, що Київ переживає щодня. Внаслідок атак російських дронів на Україну у вівторок чотири особи загинули і 34 отримали поранення.

“Сьогодні ввечері москвичі відчули десяту, якщо не соту частину того, що кияни відчувають щоночі. Уважно подивіться на фотографії. Тепер це теж ваша реальність”, – написав український кінорежисер Олександр Роднянський разом із фото зруйнованих будівель у Києві.

“Удари дронів по Москві приведуть Україну до нової фази війни з Росією”, CNN, США

Це звична для українців рутина у місті гримлять вибухи, потім з’являються відео із дронами. У справу вступають сили ППО, а влада робить заяви, що підтверджують завдання удару. Але цього разу бите скло було також у столиці Росії.

Малоймовірно, що Москва зможе повернутись до статус-кво. З того часу, як Путін розпочав вторгнення в Україну в лютому 2022 року, більша частина Росії уникла тих сцен, які зазвичай переживають українці.

Удари у вівторок якісно відмінні від попередніх атак. По-перше, це не був символічний удар, як удар дронів по Кремлю. Навпаки, здавалося, що вдарили у серце російської політичної та економічної еліти. Деякі дрони потрапили чи пролетіли над Рубльовкою престижним районом на південному заході Москви, де у розкішних закритих селах живуть олігархи, політики та високі чиновники. Цей район знаходиться дуже близько до резиденції Путіна в Ново-Огарьово, де той проводить більшу частину часу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Бавовни” сприяють нашому наступу” – Іван Киричевський

Російський депутат Олександр Хінштейн заявив, що над Рубльовкою збили кілька дронів, зокрема один в Іллінському – селі за 4 км від Ново-Огарьово.

Символізм удару по Рубльовці не вислизнув від уваги Євгена Пригожина. Бос ПВК “Вагнера” вибухнув лайливою тирадою на адресу керівництва міноборони Росії.

“Якого … ви дозволяєте цим дронам літати Москвою? Те, що вони летять на Рубльовку, до вас додому, чорт із ним! Нехай ваші будинки горять”, – сказав він.

Лідер найманців, чиї політичні амбіції в останні місяці несподівано виходили на перший план, веде запеклу публічну ворожнечу з вищим військовим начальством РФ і звинувачує міністерство оборони Росії в тому, що воно абсолютно нічого не робить для захисту від дронів.

Російський експерт із безпілотної авіації Денис Федутінов, якого в минулому часто цитувало державне інформагентство ТАРС, припустив, що атаки – спроба перевірити російську ППО.

“Мета рейду виявити сили ППО Москви та їхні вразливі місця”, – сказав він.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, що в Туреччині переміг чинний президент, який править країною 20 років. Це означає подальші проблеми для турецької економіки та падіння ліри. Захід, а особливо США, повинні передати Україні заморожені активи РФ, щоб переконати інших авторитарних лідерів, що агресія проти сусідів коштуватиме їм дорого. Вони повинні зробити це, незважаючи на всі ризики.