Ще одна країна переходить на євро

Ще одна країна переходить на євро

Із 1 січня 2026 року Болгарія може перейти на євро. Це зробить її 21-м членом валютного союзу.

Європейський Союз готується дати зелене світло, попри інфляцію і заклики до референдуму всередині країни, повідомляє Politico із посиланням на власні джерела.

“Європейська комісія та Європейський центральний банк мають підтвердити готовність Болгарії у звіті, який оприлюднять наступної середи. Очікуване рішення стане кульмінацією тривалого процесу інтеграції, який, на думку болгарських чиновників, зміцнить економіку країни, спростить торгівлю з іншими членами ЄС і дасть змогу брати участь у формуванні монетарної політики єврозони”, – пише видання.

Нині болгарський лев прив’язаний до євро, проте країна не має впливу на рішення ЄЦБ. Після вступу центральний банкір Болгарії отримає місце в Раді керуючих, однак через невеликий економічний обсяг вплив країни буде обмеженим.

Частина експертів застерігає від можливих негативних наслідків переходу. Зокрема йдеться про ризик зростання цін після переходу на нову валюту, що може вдарити по вразливих верствах населення. Особливу стурбованість викликає подорожчання базових продуктів, як-от овочі, які мають ключове значення для споживачів у регіонах з обмеженим вибором.

“Як показав досвід країн, які раніше приєдналися до єврозони, таких як Словаччина, Естонія чи Литва, у середньостроковій перспективі ціни в країнах з нижчим рівнем доходів часто вирівнюються відповідно до середніх показників єврозони. Сільські мешканці не є євроскептиками. Їхні побоювання пов’язані зі зростанням вартості життя”, – зазначив колишній віцепрем’єр-міністр країни Атанас Пеканов.

Попри загальну політичну підтримку в парламенті, президент Болгарії Румен Радев цього місяця несподівано запропонував провести загальнонаціональний референдум щодо відтермінування вступу до єврозони.

Однією з основних умов приєднання до єврозони є контроль за інфляцією. Щоб відповідати критеріям, середній рівень інфляції в Болгарії з квітня 2024-го по квітень 2025 року має не перевищувати на 1,5 відсоткових пункти рівень трьох країн ЄС із найнижчими показниками.

У 2024 році такими країнами стали Ірландія (1%), Італія (1,4%) та Люксембург (1,6%). Болгарії вже вдалося знизити інфляцію з 4,7% у 2023 році до 2,6% у 2024-му, однак прогноз на 2025 рік становить 3,6% – це перевищує очікуваний середній рівень по єврозоні у 2,1%.

Причиною зростання інфляції експерти називають підвищення ПДВ на низку товарів, яке відбулося на початку року.