Стрітення Господнє: опис історії, зміст та обряди

Стрітення Господнє: опис історії, зміст та обряди

Стрітення Господнє є одним із ключових свят християнства, що відзначає важливі моменти в житті Ісуса Христа і входить до переліку визначних дванадесятих свят. В Україні цей день святкують 2 лютого за новоюліанським календарем.

Свято символізує зустріч Ісуса Христа, Сина Божого, з людством. Згідно з християнською традицією, у цей день Діва Марія та Йосип принесли новонародженого Ісуса до храму для подяки Богу. Там їх зустрів Симеон Богоприємець, який впізнав у Христі Месію і помер відразу після зустрічі з ним.

“Стрітення” у старослов’янській мові означає “зустріч” або “радість”. Це свято сягає своїми коренями III-IV століть, а офіційно було визнане в Візантійській імперії у 542 році при імператорі Юстиніані.

Перед християнством на території України існувало подібне свято, відоме як Громовиця, Стріщення чи Зимобір, символізуюче зміну пори року. З приходом християнства, старовинні звичаї поєднались з новими традиціями.

На Стрітення Господнє прийнято освячувати воду та свічки, які мають захисну силу від бур і негод. Освячена вода, яку збирають в новий посуд, вважається цілющою.

Великий піст, який обчислюється від дати Великодня, розпочинається за сім тижнів до нього. Цього року в Україні Великдень відзначатимуть 5 травня, а піст триватиме з 18 березня до 4 травня.