Система “плівок Вовка” проти антикорупціонерів: Шабуніну готують чергову підозру

Головна Сторінка » Система “плівок Вовка” проти антикорупціонерів: Шабуніну готують чергову підозру

Антикорупційна спільнота України вирує новими хвилями старого шторму довкола голови “Центру протидії корупції” Віталія Шабуніна.

Правоохоронці готують підозру очільнику “Центру протидії корупції” нібито через неявку на військову службу та незаконне використання автомобіля, придбаного волонтерами для потреб військових. Першим про це повідомило агентство “Інтерфакс-Україна” з посиланням на джерело в правоохоронних органах. Співрозмовник агентства зазначив, що підозру можуть оголосити уже найближчим часом.

Системний сопромат

Сам Віталій Шабунін прокоментував цю інформацію на своїй сторінці у Фейсбуці. Він вважає, що підозра пов’язана з діями посадовців офісу президента, зокрема заступника керівника ОП Олега Татарова.

“Щойно з “Інтерфаксу” дізнався, що Татаров і Ко спробують мене посадити. За даними медіа, мені готують підозру за неявку на військову службу. Повторюю для Татарова і Ко. Я добровільно мобілізувався в Києві в перші дні широкомасштабного вторгнення (25.02.2022). Для обдарованих в ОП окрім добровільної мобілізації, у мене з першого дня служби є законні підстави для демобілізації, якими я не користуюся”, написав Шабунін.

Також він зазначив, що не був зобов’язаний передавати автівку у військову частину.

При цьому, на думку Віталія Шабуніна, проти нього та проти інших активістів та журналістів, які пишуть про корупцію, ведеться інформаційна кампанія, щоби дискредитувати роботу антикорупційних ГО та медіа. Усе це робиться через системні викриття того, як заступник голови офісу президента Олег Татаров у ручному режимі керує правоохоронною системою, як офіс “президента Єрмака” підміняє собою державу і за те, що очолюваний ним “Центр протидії корупції” системно збиває антидемократичні та корупційні ініціативи влади.

Слід у слід

У березні цього року Шабунін розповідав, що Державне бюро розслідувань зареєструвало проти нього два кримінальні провадження: про ухилення від військової служби та про підроблення документа від Національного агентства з питань запобігання корупції. Антикорупціонер опублікував скан військового квитка, у якому вказується, що військову присягу Шабунін справді склав 25 лютого 2022 року.

На думку голови правління ЦПК, відкриття проваджень є спробою його дискредитації з боку офісу президента.

Віталій Шабунін розповідав, що після того, як вибили росіян з Київщини, він зосередився в армії над реформуванням тилового та збройного забезпечення; розвитком цифрових систем ЗСУ та забезпеченням Сил оборони ситуаційною обізнаністю; окремими спецпроєктами, наприклад, забезпеченням війська засобами звʼязку. За його словами, при цьому він перебував у зоні бойових дій на сході як у складі 207-го батальйону 241 обрТро, так і був відкомандированим. Надалі Віталій перевівся в інший підрозділ Сил оборони.

За даними ЗМІ, Шабунін наказом міністра оборони Рустема Умєрова включений до складу Центру інновацій та розвитку оборонних технологій МОУ.

Зі свого боку в ДБР пояснили, що відкрили кримінальні провадження за рішенням Шевченківського суду Києва. За словами пресслужби Держбюро розслідувань, в листопаді 2023 року голова ГО “Громадська рада доброчесності” Ростислав Кравець через суд домігся, щоб ДБР взялося розслідувати його заяву щодо “можливих протиправних дій” Шабуніна.

Сайт “Українські новини”, посилаючись на повідомлення ДБР від 16.12.2023 за підписом тодішнього командувача Сил ТрО ЗСУ Анатолія Баргилевича, писав, що командир військової частини незаконно оформлював відрядження cолдату Віталію Шабуніну, продовжуючи при цьому виплачувати йому “додаткову винагороду за несення служби в особливих умовах”.

Кримінальні провадження стосовно Шабуніна за ухилення від військової служби та підробку документів Державне бюро розслідувань відкрило в квітні 2024 року, про що повідомив військовослужбовець Сил ТрО ЗСУ і блогер Володимир Бойко.

“Друге провадження пов’язано з тим, що Шабунін надав у військову частину, де він на той час фіктивно рахувався на службі, кілька листів за підписами голови НАЗК Новікова та заступника голови НАЗК Ситника, якими ці високі достойники прохали командира прикомандирувати до них солдата Шабуніна”, заявив Бойко, який служить у 206-му батальйоні 241-ї бригади ТрО.

Він зазначив, що після того, як вибухнув скандал, “керівництво НАЗК, розуміючи, що військовослужбовець не може проходити службу при НАЗК і подібні листи є підставою для притягнення Новікова та Ситника до кримінальної відповідальності, стало офіційно запевняти, що ніяких таких листів ніколи не направляло і Шабунін їх виготовив самостійно”.

Також Бойко сказав: “Шабунін оформився фіктивно на військову службу, хоча в частині не з’являвся, проживав у Києві, пиячив по київських генделиках і лише отримував на картку грошове забезпечення та додаткову винагороду за виконання завдань в умовах воєнного стану”.

Він зазначив, що “на прохання Умєрова наказом Генерального штабу ЗСУ солдат Шабунін 24 жовтня 2023 року був переміщений з ТрО на посаду бойового медика взводу охорони в Міністерство оборони з присвоєнням звання “молодший сержант”.

“Плівки Вовка”

Тепер про нові справи щодо Віталія Шабуніна. Обидві вони відкриті за зверненням адвоката Ростислава Кравця. Цей той адвокат, який фігурує в скандальних “плівках Вовка”.

Нагадаємо, “Плівки Вовка”, або “плівки ОАСК” так назвали серію приватних розмов суддів Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК), у яких голова суду Павло Вовк та інші судді обговорювали вплив на суди та інші органи влади в Україні, ухвалення рішень щодо певних справ за хабарі, а також плани із “захоплення” та “утримання” влади.

Після оприлюднення цих “плівок” стосовно суддів Окружного адміністративного суду відкрили кримінальні провадження за спробу захоплення влади.

Адвокат Кравець фігурує в цих “плівках” як людина, через яку судді ОАСК атакували Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Через цей орган фігуранти “плівок” мали пройти кваліфікаційне оцінювання. Зрозуміло, що проходити його не хотіли й, вочевидь, саме тому намагались зірвати роботу комісії.

Зокрема на “плівках Вовка” йшлось про те, що через адвоката Ростислава Кравця голова суду Павло Вовк і його заступник Євгеній Аблов закидали позовами комісію, яка мала атестувати суддів. Їх Кравець подавав у цей самий Окружний адмінсуд, судді якого не хотіли проходити оцінювання. Коло замкнулось.

У позовах ішлося про те, що декотрі члени Вищої кваліфікаційної комісії нібито не мають права перевіряти суддів. Також з розмов на цих “плівках”, що їх продемонструвало НАБУ, видно, що скарги готувались під керівництвом голови Окружного адмінсуду Вовка.

У 2022 році Держдеп США запровадив санкції проти Павла Вовка та членів його родини за вимагання хабарів за втручання в судові та інші публічні процеси. Після цього на Банковій нарешті знайшлась можливість ухвалити рішення про ліквідацію скандального ОАСК. Щоправда його досі так і не ліквідували, і його ж судді досі отримують суддівські виплати, а справу “плівок Вовка” продовжує слухати Вищий антикорупційний суд.

Тепер щодо Центру протидії корупції. У 2020 році адвокат Ростислав Кравець уже подавав заяву про те, щоб ЦПК визнали екстремістською організацією. Допис про це можна знайти на сторінці організації у фейсбуці. Так само екстремістською організацією він вимагає визнати громадську організацію “Де-юре”, що просуває судову реформу.

Цей короткий бекграунд для розуміння того, за чиїм зверненням відкрили дві останні справи проти Віталія Шабуніна.

Антикорупційне досьє

За час діяльності Валерія Шабуніна “на горіхи” діставалось усім при владі незалежно від прізвищ президентів, посад та впливу.

Нагадаємо, голова правління громадської організації “Центр протидії корупції”, колишній член партії “Демократичний альянс” Віталій Шабунін проводить громадську діяльність із 2008 року.

Він прийшов у політику в 2006 році, коли став депутатом міськради міста Рівне. Шабунін балотувався до Верховної Ради України в 2014 році під п’ятим номером у списку партії “Громадянська позиція”. До цього в 2012 році створив “Центр протидії корупції” та очолив його.

Серед напрямків діяльності організації: виявлення схем під час закупівлі ліків, контроль над держзакупівлями вцілому, ініціювання розгляду законів про “Національне антикорупційне бюро України” (у 2015 Віталій Шабунін очолював Раду громадського контролю НАБУ), про створення відкритого держреєстру бенефіціарних власників юридичних осіб та відкриття доступу до реєстрів майна.

Представники організації і сам Віталій Шабунін свого часу послідовно критикували й попереднього президента Петра Порошенка та членів його партії.

Тоді владні дії у відповідь були менш жорсткі та більш банальні й традиційні: ГПУ висовувало підозру “Центру” в ухиленні від сплати податків та привласненні фінансової допомоги від США. Опоненти також дорікали активістові високою зарплатнею і придбаним будинком під Києвом.

За словами самого Віталія Шабуніна, будинок має площу 120 квадратних метрів і коштує 83 тисячі доларів.

Тож слідче управління фіскальної служби Києва порушило проти керівників ЦПК кримінальне провадження. У “Центрі” стверджують, що це зробили за заявою колишнього помічника депутата від “Народного фронту” Миколи Мартиненка задля продовження тиску на організацію.

У червні 2017 Шабуніну вручили повістку з військкомату, хоча, за його словами, із 2000 року він мав статус непридатного до служби за станом здоров’я.

“Золоті унітази” множаться

А тепер про фон, на якому відбуваються наїзди на антикорупціонерів. Поки друзі підсанкційного Павла Вовка через ручне Державне бюро розслідувань Олега Татарова атакують керівника “Центру протидії корупції” та інших громадських діячів, журналісти разом з активістами продовжують демонструвати країні “золоті унітази” керівників тих самих ручних правоохоронних органів. І ці розслідування відкривають нові глибини й горизонти розуміння того, для чого владі саме такі правоохоронці, а таким правоохоронцям саме така не реформована правоохоронна система.

Минулого тижня журналісти видання “Радіо Свобода” проєкту “Схеми” опублікували розслідування про статки заступника генпрокурора Андрія Костіна – Дмитра Вербицького. Вони показали елітну нерухомість імовірно дівчини Вербицького Христини Ільницької. Вона, нібито не маючи доходів, здобула майна на 52 мільйони гривень. У травні цього року вона стала власницею нерухомості в елітному містечку “Коник”, що в Києві. Маєток придбаний за 2 мільйони гривень, це в 24 рази менше, ніж ринкова ціна такого житла. А будинок її розташовано по сусідству з подібним помешканням, у якому, згідно з даними декларації, живе сам заступник генпрокурора Вербицький. І цей будинок також придбаний за 2 мільйони гривень.

ДБР раніше відкривало кримінальні провадження щодо забудовника котеджного містечка фірми “Коник”. Процесуальне керівництво здійснював офіс Генпрокурора, де, нагадаємо, працює Вербицький. Але останнім часом правоохоронні органі не проводили слідчі дії та й арешти з майна забудовника були чомусь зняті. Народні депутати викликали на засідання ВР генпрокурора Андрія Костіна, аби той пояснив походження статків свого заступника. Костін на засідання не прибув, але надіслав парламентарям листа, що вважає не доцільним давати будь-які пояснення доки йде слідство. У листі було написано, що триває службове розслідування, перевірка НАЗК та відкрито провадження у НАБУ.

Наші владоможці нічого не переплутали? Ми ту країну будуємо? Це ж уже було!