Радник керівника Офісу президента зазначив, що на парламент чи на міністрів має впливати не бізнес, як це є зараз, а виборець.
Боротьба з олігархами позитивно відіб’ється на економіці України і на кожному українцеві.
Про це заявив радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки (КШЕ) Тимофій Милованов в інтерв’ю телеканалу “Дом“.
Він зазначив, що на парламент чи на міністрів має впливати не бізнес, як це є зараз, а виборець.
“Виборець вибирає народних депутатів. Вони призначають міністрів і прем’єр-міністрів. Ось так працює демократія”, – сказав Милованов.
Він нагадав, що для боротьби з олігархами в Україні ухвалено пакет законів, які визначають базові поняття та критерії, за якими того чи іншого бізнесмена будуть заносити до реєстру олігархів. Також в ньому обмежуються контакти олігархів із політиками та чиновниками.
“І політики, і держчиновники мають тоді декларувати зустрічі з ними. До речі, цей нюанс дуже дискутується. Деякі вважають, що це якесь порушення. І можливо, юридично треба буде ще якісь деталі прописати, і судова практика покаже, як воно працюватиме насправді”, – зауважив радник глави Офісу президента.
Милованов вважає, що вводити положення закону на практиці “треба акуратно”.
“Треба дотриматися балансу між тим, що ми боремося з де-факто чинною системою влади, яка не відповідає тому, що написано в Конституції. Я маю на увазі олігархічний вплив. У Конституції ж заборонено олігархам впливати на парламент. Але це є. На практиці це потрібно так імплементувати, щоб ми будували цивілізоване суспільство, яке дотримується законів і будує інституції”, – пояснив він.
Для прикладу він розповів, як ця система працює в США.
“У Сполучених Штатах Америки, наприклад, якщо дві компанії, навіть не бізнес і уряд, а просто дві компанії працюють на одному ринку, то у них можуть бути проблеми. Може бути визнано незаконним, якщо вони діляться інформацією про ціни на свої продукти або обсяги, або якісь нові стратегії. Наприклад, якщо у вас компанія й у мене компанія, ми зустрілися, попили кави або пива, і я вам розповів про свої нові продукти, то держава Сполучені Штати Америки може нас оштрафувати, а іноді навіть і посадити”, – сказав Милованов.
Другий приклад, за його словами, – якщо компанія хоче змінити податки й для цього намагається лобіювати парламент.
“Тоді я (як така компанія) протягом 45 днів кожні півроку маю подавати звіт, в якому маю описувати не тільки з ким я говорив (із членів парламенту), але і про що я говорив, та скільки моя компанія може потенційно заробити. Таке декларування – трішки інша форма, але таке декларування є і набагато жорсткіше в багатьох країнах”, – наголосив Милованов.
За його словами, і коли вплив олігархів знизиться на Верховну Раду, на Кабінет міністрів, кожен українець на собі відчує позитивні зміни в економіці.