Українці можуть вважати мобілізацію несправедливою: соціологи пояснили причини

Серед українців провели опитування щодо ситуації з мобілізацією. Більшість респондентів назвали її несправедливою, але вважають проблему нагальною, адже є нестача кадрів.

Опитані вважають мобілізацію необхідною, але часто вказували, що відчувають нерівність між бідними і заможними. Частина опитаних вважає, що мобілізація у селах та містах відбувається непропорційно, йдеться в соціологічному дослідженні “Мобілізація сердець і умів: побоювання та сподівання українців щодо військової служби”.

Заможні українці мають більше шансів уникнути мобілізації через зв’язки і хабарі, вважають респонденти опитування.

Серед інших причин, через які опитані сприймають мобілізацію як здебільшого несправедливу, – непритягнення до відповідальності працівників ТЦК за незаконні дії, призов людей з певними проблемами зі здоров’ям або інвалідністю.

Серед причин несправедливої мобілізації на думку респондентів:

відправлення людей на фронт без урахування їхніх спеціальних знань та вмінь;

вимушеність солдатів купувати військове спорядження власним коштом через його брак або низьку якість;

“звільнення” від мобілізації співробітників силових структур.

Експерти зазначають, що молодші респонденти, які ще не досягли призовного віку, непропорційно більше відчувають незахищеність, зокрема фінансову, ніж інші групи опитаних.

Відповіді опитаних свідчать про те, що боротьба України за виживання залежить від того, чи вдасться виправити цей брак справедливості. І нині в країні триває дискусія, як цього досягти, зазначають експерти.

Соціологи зробили висновок, що невдачі щодо мобілізації, які відчувають українці, викликають занепокоєння та напругу в суспільстві, а хронічна невизначеність і відчуття відсутності контролю можуть деморалізувати військовозобов’язаних українців. Йдеться про безстроковість контрактів, тобто неясність, скільки доведеться служити.

“Створення відчуття контролю в часи непевності, а також створення можливостей відчути бодай якийсь контроль саме під час рекрутингу можуть знизити рівень тривожності й мотивувати населення, травмоване війною, приєднатися до лав армії”, – йдеться у висновках.

Згідно з новим законом про мобілізацію, до 16 липня усі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мали оновити свої дані через застосунок Резерв+, у ЦНАПі чи в ТЦК.

За два місяці, станом на 16 липня свої дані оновили майже 4,7 млн військовозобов’язаних українців. Переважно дані оновлюють у застосунку “Резерв+”.