Українці продали 170 тисяч гектарів землі

Головна Сторінка » Українці продали 170 тисяч гектарів землі

1 липня в Україні запрацював ринок землі. Сільськогосподарські наділи можна купувати і продавати офіційно. Відповідний закон ухвалили в березні торік.

Продати чи купити пай можуть лише фізичні особи, не більш як 100 га в одні руки. З 2024-го це матимуть право робити й підприємства, максимальний обсяг володінь зросте до 10 тис. га. Іноземцям купувати українську землю заборонено.

 Люди нарешті отримали право вільно розпоряджатися паями, як і будь-якою іншою нерухомістю. Ціни регулює ринок, каже керівник проєкту “Лендінвест” Руслан Яковенко, 33 роки. Але виникли складнощі. Малим фермерським господарствам потрібна фінансова допомога, щоб стали конкурентоспроможними учасниками ринку. Не вистачає вигідних програм кредитування під заставу землі. Оформлення угод залишається складним і дорогим. Багато нотаріусів не беруться за це, бо не знають, як робити. Необхідно оцифрувати реєстри, щоб не було корупції та зло­вживань. Труднощі виникають і в селян у багатьох земля недооформлена.

За пів року в Україні ­зареєстрували 66,6 тис. угод з купівлі-продажу землі сільськогосподарського призначення. Українці продали понад 169,8 тис. га на суму майже 3 млрд грн.

Найбільше продавали паї на Харківщині 24,3 тис. га, Кіровоградщині 17,4 тис. га, Дніпропетровщині 15 тис. га, Полтавщині 13,7 тис. га й Херсонщині 13,5 тис. га.

Найдорожче землю продавали у Львівській області 128,7 тис. грн за гектар. Найдешевше в Кіровоградській 6 тис. грн.

 Українці не готові продавати паї за безцінь, і це добре, говорить експерт з економіки 50-річний Валерій ­Клочок. Чекають, коли їм пропонуватимуть не півтори тисячі доларів за гектар, а понад 10 тисяч доларів.