Японія усвідомлює, що у нас спільні проблеми у відносинах із Росією — посол України

Японія усвідомлює, що у нас спільні проблеми у відносинах із Росією — посол України

Як виглядає Олімпіада у часи пандемії?

Сергій Корсунський: Дуже незвично. Всесвітній психоз із коронавірусом відбився на організації, на тих рішеннях, які були прийняті стосовно заборони спортсменам виходити у місто, контактів із зовнішнім світом. Вони знаходяться в олімпійському селищі й не мають можливості нікуди звідти вийти. Робота, виконана центральним урядом та урядом Токіо, була неймовірна. За місяць до відкриття Олімпіади мер Токіо потрапила до лікарні від виснаження організму. Вони працювали цілодобово для того, щоб Олімпіада відбулася. Наші спортсмени дуже високо оцінюють умови, де вони знаходяться, у них нема жодних претензій.

Є інформація, що останні кілька днів у Токіо стрімко поширюється вірус і запроваджується режим надзвичайної ситуації. Як це виглядає?

Сергій Корсунський: Режим надзвичайної ситуації був запроваджений ще до початку Олімпіади, як упереджувальний крок. Протягом останніх 5 діб рекордні цифри позитивних тестів на COVID-19. Це дуже турбує уряд, надзвичайний стан введений не тільки в Токіо, а й у декількох сусідніх провінціях. Це означає, що є певні обмеження на масові заходи й роботу ресторанів, нічних клубів. Надзвичайний стан в Токіо не означає ніяких локдаунів, вони не зупиняли транспорт. Маски використовуються скрізь, це було завжди. Ситуація напружена, але не панічна.

Як просувається вакцинальна компанія у Японії? Яке ставлення до щеплень?

Сергій Корсунський: Вакцинація триває, як і скрізь, коштом уряду. Все дуже добре організовано, вакцинуються фактично всі верстви населення. Особи похилого віку та медичний персонал вже давно весь вакцинований. Відсоток значно менший у порівнянні з іншими розвинутими країнами. Це пояснюється психологічним фактором — японці взагалі дуже неохоче вакцинуються в принципі.

Рішення про проведення Олімпіади під час пандемії не викликало протестних рухів? 

Сергій Корсунський: Протестів як таких не було, але опитування громадської думки ще у квітні показували 70% проти. Уряд вживав кроків по роз’ясненню ситуації, пояснив, що не буде глядачів, що будуть вжиті всі необхідні кроки. Також розгорталась програма вакцинації. Уже в липні проти було десь 40%. Японська команда виступає дуже добре, Олімпійські ігри сприймаються вже скоріше позитивно.

Ми знаємо, що це найдорожча Олімпіада в історії Олімпійських ігор, були цифри — 25 мільярдів доларів, чула про збитки у 23 мільярди для японської економіки. Чи є якесь занепокоєння в уряду чи експертного середовища стосовно вартості Олімпіади? 

Сергій Корсунський: У Японії фінансове питання не є таким, навколо якого обертається дискусія у суспільстві. Японія має позитивний торговельний баланс, внаслідок виробництва електроніки, автомобілів вони в плюсі. Усі гроші залишаються у Японії і за останній рік заощадження японців у банках склали 17 трильйонів доларів, при тому, що ВВП Японії — 5 трильйонів доларів. Дійсно, Японія втратила дуже серйозні ресурси, але суспільство розуміє, що так сталося і ніхто не винен, це треба сприйняти як реальність. Поки зарано казати про суму збитків, їх назвуть після закінчення паралімпійських ігор.

Чим Україна цікава Японії?

Сергій Корсунський: Японія — третя економіка світу, це дуже економічно потужна держава. Разом із тим, я не применшую нашу цінність для Японії. Свідчення того, що ми їм дуже цікаві — присутність в Україні всіх головних японських торговельних домів. Ми зараз почали говорити з японцями про угоду про вільну торгівлю. Нещодавно я, наприклад, зустрічався з представниками Toyota Motor Corporation. Я мрію, щоб вони почали виробляти у нас електромобілі.

Наскільки японське суспільство відрізняє Україну від Росії?

Сергій Корсунський: Безумовно, вони це розрізняють. Такої ситуації, як у Західній Європі, США, де продовжують плутати Україну і Росію, у Японії немає. Усі, хто хоч трохи цікавляться політикою, чітко відрізняють Україну і Росію, знають про наші проблеми, окупацію Криму, Донбас. Дуже позитивне ставлення до нашої держави. Росія окупувала Крим у нас і північні території, які Японія вважає своїми. Японія усвідомлює, що у нас є спільні проблеми у відносинах із Росією.