За п’ять центів віддали понад чотири мільйони доларів

Головна Сторінка » За п’ять центів віддали понад чотири мільйони доларів

Сім найдорожчих монет

Українську монету номіналом 25 копійок, датовану 1992 роком, продали у вересні на аукціоні Violity за 10 тисяч гривень. У надписі “копійок” над буквою “о” є ледь помітний хвостик. А від букви “й” йде з’єднання з “о”.

За рідкісними монетами з дорогих сплавів або з особливостями карбування полюють нумізмати. Що кращий стан, то більше коштують. Найдорожчими українськими екземплярами є 1 і 2 копійки, викарбувані 1992-го. Їхня вартість може доходити до 8 тисяч гривень. За 5 копійок 1994 року просять понад 4 тисячі гривень

1. Золоту американську монету “Подвійний орел” номіналом $20 продали невідомому покупцеві 8 червня 2021-го на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку за рекордну суму $18,9 млн.

На аверсі зображена богиня Свободи, на реверсі білоголовий орлан, символ Сполучених Штатів Америки. Золоті 20-доларові монети карбували понад 100 років. 1933-го через Велику депресію відмовилися, вивели з обігу й переплавили. Однак 20 шт. викрали з монетного двору та продали колекціонерам.

Із 2002 року такою володів американський дизайнер взуття, нумізмат Стюарт Вайцман. Купив її за $7,6 млн. Заявив, що гроші від продажу “Подвійного орла” і двох рідкісних марок віддасть на підтримку благодійних проєктів у сфері медицини, освіти й моди.

2. “Торговий долар” продали на американському аукціоні Heritage наприкінці січня 2019-го. Невідомий заплатив за нього $3,960 млн.

“Торговий долар” США 1885 року випуску з’явився завдяки Китаю. В ті часи провідні держави схилялися до повсюдного запровадження золотого стандарту, а в Піднебесній зберігався срібний. Тому торгові операції здійснювали монетами зі срібла, більшу частину яких становили мексиканські песо. США викарбували “Торговий долар”, щоб скласти конкуренцію. Але цього не сталося. Тираж зупинили, а до монети почали проявляти інтерес колекціонери. В обіг випустили п’ять монет вагою по 27,2 г чистого срібла.

Викрали з монетного двору та продали колекціонерам

3. 5 центів Liberty Head 1913 року випуску продали за $4,56 млн у серпні 2018-го.

Дилерський центр монет Legend Numismatics в американському штаті Нью-Джерсі купив гроші в колекціонера Еда Лі. У світі відомо про п’ять таких монет. На лицьовому боці по центру зображено повернуту ліворуч голову жінки символ Свободи. На реверсі посеред вінка з кукурудзи та пшениці римська цифра V.

Нікелеві Liberty Head карбували з 1883-го по 1912 рік. Інші почали робити 1913-го. Але п’ять монет того року виготовили незаконно. Вони ніколи не були в обігу.

4. $10,16 млн заплатив американський колекціонер Брюс Морелан у січні 2013-го за $1 під назвою Flowing Hair 1794 року випуску.

На реверсі має зображення орла, на аверсі “леді Свободу” з розпущеним волоссям. Карбував цю партію монетний двір Філадельфії 15 жовтня 1794 року. І вже наступного дня перший американський срібний долар відправили президенту Джорджеві Вашингтону. Емісія 1758 примірників. Перша партія продемонструвала, що США відбулися як держава, здатна виготовляти власні гроші.

 Ця монета мрії безцінний артефакт, яким я пишався, казав її власник Брюс Морелан.

Багато експертів вважають, що Flowing Hair був першою викарбуваною доларовою монетою. Досі з них збереглися близько 130 шт. Із ­1920-го Flowing Hair змінила 11 влас­ників. Її ціна виросла з $1250 1947 року до $10 млн 2013-го.

5. $4,7 млн заплатили за 100-кілограмову монету Big Maple Leaf на аукціоні Dorotheum Auction House 25 червня 2010-го.

Переможцем конкурсу стала найбільша іспанська компанія з торгівлі дорогоцінними металами Oro Direct. Шість монет “Великий кленовий лист” випустив Королівський канадський монетний двір 2007 року. На них зображено портрет королеви Єлизавети II та символ країни кленовий листок. Має діаметр 53 см і товщину 3 см. Потрапила до Книги рекордів Гіннеса за неперевершену чистоту золота 999,99/1000. Номінальна вартість $1 млн. Із шести примірників п’ять виставили на продаж.

2010 року один Big Maple Leaf викрали з Берлінського музею. Злочинців швидко спіймали, але монети не знайшли. Ймовірно, її розпиляли, переплавили та продали.

Потрапила до Книги рекордів Гіннеса за неперевершену чистоту золота

6. Золотий динар Омеядів у квітні 2011-го на онлайн-аукціоні MortenEden продали за $6,24 млн покупцеві з Арабських Еміратів.

Перші динари випустив Омеядський халіфат. Поширилися з ісламської Іспанії до Середньої Азії.

Омеядський динар вважають однією з найдорожчих старовинних монет і найбільш рідкісною ісламською золотою монетою. Вага приблизно 4,25 г. Датується 105 роком, що відповідає 723-му за звичним нам літочисленням. Ці монети відрізняються від інших тим, що на аверсних полях є арабський напис, який перекладається: “В ім’я Аллаха”.

7. 20 російських золотих рублів 1755 року випуску купили за $2,9 млн у жовтні 2008-го на аукціоні Святого Джеймса в Лондоні. Імені покупця не розголошують.

Це найрідкісніша пробна російська монета. Її виготовляли як експеримент у номіналах 20 і 10 руб. з ідентичними малюнками реверсу й аверсу. На лицьовій стороні портрет імператриці Єлизавети. На зворотному боці зображені п’ять гербів. У центрі герб держави, оточений казанським, астраханським, московським і сибірським. Після затвердження номіналу 10 руб. другий тип не випускали в масовому обсязі. Відомо про 20-рублеві монети. Одна зберігається в Ермітажі. Друга належала приватним колекціонерам.