Завтра починається Різдвяний піст: потіште себе стравами, які ви точно ніколи не готували

Головна Сторінка » Завтра починається Різдвяний піст: потіште себе стравами, які ви точно ніколи не готували

15 листопада за новим церковним календарем ПЦУ розпочнеться Різдвяний піст або Пилипівка.Він триває 40 днів і закінчиться перед Різдвом, 24 грудня.

З переходом на новоюліанський календар Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня.

Сьогодні у день заговин ще дозволена м’ясна і молочна їжа. А що їсти у піст розповість Gazeta.ua.

У Різдвяний піст дотримуються суворих правил харчування. Це повне виключення з раціону м’яса, яєць та молочних продуктів. Водночас від дня тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст.

По понеділках можна вживати гарячі страви без використання соняшникової олії, а по вівторках та четвергах додавання олії дозволено.

По середах і п’ятницях протягом Різдвяного посту дотримуються сухоїдіння, що означає вживання тільки неперероблених продуктів, які не пройшли термічної обробки. В останній тиждень посту сухе харчування також поширюється на понеділок.

У вихідні дні пост вважається менш суворим, і віруючим дозволено навіть вживати рибу та вино.

Пропонуємо п’ять смачних страв під час посту
Вегетаріанський плов з гарбузом

Інгредієнти

100 г олії,

2 цибулини,

2-3 морквини,

1 головка часнику

200 г солодкого гарбуза,

300 г довгозерного рису,

1 ст. л. солі,

1 жменя родзинок, чорносливу або інших сухофруктів,

Як приготувати

Рис кілька разів промийте, замочіть в прохолодній воді, поки готуєте овочі. Цибулю наріжте півкільцями, моркву тонкими брусочками, гарбуз кубиками.

У казані або глибокій каструлі розжарити олію, обсмажте цибулю до прозорості. Поверх цибулі покладіть моркву, злегка посоліть, посипте зірою, барбарисом, куркумою і залиште тушитись під кришкою на слабкому вогні на 10 хвилин. На морквину викладіть гарбуз разом з цілими зубчиками часнику і сухофруктами.

Відразу ж накрийте гарбуз шаром рису, добре його посоліть і розрівняйте. Влийте гарячу воду, щоб вона піднялася над рисом на 1-1,5 см. Дочекайтеся кипіння, якщо воно відбувається нерівномірно, розподіліть рис рівніше. Накрийте казан кришкою і залиште на слабкому вогні на 20-25 хвилин, поки вода повністю не вбереться в рис.

Розкладаючи по тарілках, плов краще не перемішувати, а зачерпувати з дна, щоб захопити всі шари.

Пісне зелене лобіо по-грузинськи

Лобіо популярна страва, яка є національним надбанням Грузії, Вірменії та Абхазії. Вживати можна як у гарячому вигляді, так і як холодну закуску, а також як самостійну другу страву. Лобіо дуже поживне, смачне, багате на білки і вуглеводи. Завдяки тому, що в страві багато горіхів, цілком можна обійтися й без м’яса. Що важливо для тих, хто постує.

Інгредієнти

0,5 кг зеленої спаржевої квасолі (чи замороженої),

1 склянка волоських горіхів,

1 червона цибулина,

3-4 зубки часнику,

хмелі-сунелі,

коріандр,

куркума,

400-500 мл води,

сіль,

мелений червоний перець,

2 ст. л. винного або бальзамічного оцту.

Як приготувати

Стручки (не розморожувати!) залити окропом, варити 8-10 хвилин до напівм’якості (важливо не переварити!). Потім відкинути на сито й облити холодною водою. Дрібно потовкти або нарубати ножем горіхи. Цибулю та часник дрібно нарізати.Викласти на сковорідку горіхи, сіль і спеції. Злегка підсушити, постійно помішуючи.

Влити в сковорідку з горіхами олію, додати цибулю та часник. Злегка обсмажити.Влити воду та тушкувати хвилин 7-10.

Залити горіховим соусом квасолю, ретельно розмішати і проварити 5-7 хвилин.соусу повинно бути досить багато, щоб квасоля в ньому злегка плавала.

Голубці

В голубці можна закручувати не лише рис із морквою, рис із перцем або рис із грибами сушеними (попередньо замоченими та відвареними), маринованими або замороженими. За такою ж аналогією можна готувати і фаршировані перці. Також можна спробувати голубці із пшоном, приправлені часниковою заправкою.

Макарони з грибами та кукурудзою

Смачна і ситна пісна страва, яка точно полюбиться усій сім’ї. Найкраще використовувати печериці або білі сушені гриби. Макарони попередньо відварити і промити, а гриби із цибулею посмажити на олії. Потім з’єднуємо усі інгредієнти і тушкуємо на повільному вогні біля 15 хв.

Медово-грушевий пісний пиріг

Інгредієнти

1 склянка цукру,

1 склянка води,

2 ст ложки меду,

1 ч ложка соди,

1 чайна ложка лимонної кислоти,

1/4 склянки подрібнених горіхів,

0,5 склянки олії,

1,5-2 склянки борошна,

щіпка кориці або коріандру,

приблизно 3-4 груші.

Як приготувати

Змішати цукор з водою і додати трохи олії, підігріти рідину і додати мед. Розмішати, щоб цукор і мед розчинилися. Додати соду, лимонну кислоту, корицю, горіхи, подрібнені до стану борошна, і борошно. Борошна потрібно стільки, щоб тісто нагадувало густу сметану. Груші почистити, нарізати кубиками і додати у тісто.

Вилити тісто у форму. Випікати 30-35 хвилин при 200 градусах.

Хто може не дотримуватися посту

Християнський піст повинен допомогти людині, а не нашкодити. Тож люди зі слабким здоров’ям можуть не постити, якщо відмова від м’яса і молочних продуктів шкодить їхньому організму.

Також від посту звільняються люди, які знаходяться в складних життєвих умовах, де дотримання посту неможливе. Наприклад, посту можуть не дотримуватися військові на передовій і жителі прифронтових територій. Це не буде вважатися гріхом, адже в таких умовах немає можливості скласти повноцінний пісний раціон.

Ось кому можна не дотримуватися посту:

діти до 14 років;

люди зі слабким здоров’ям, хронічними захворюваннями, віковими хворобами:

вагітні жінки і годуючі мами;

мандрівники, які довго перебувають у дорозі;

військовослужбовці та жителі зони бойових дій.

Також якщо ви відчуваєте, що не зможете повністю дотримуватися всіх правил Різдвяного посту, то спробуйте почати з малого. Наприклад, відмовтеся від м’яса, яєць і молочних продуктів на вказаний період, але готуйте гарячу їжу в дні сухоїдіння.

Під час посту у церквах не проводять вінчання.

У цей час необхідно відмовитися від відвідування розважальних закладів та заходів.

Під час посту не можна лаятися, злословити, думати про щось погане. Думки повинні бути чистими, оскільки піст час підготовки до свята Різдва Христового.

Важливо розуміти, що в цей період необхідні не тільки обмеження їжі, але і приборкання своїх плотських бажань. Головним завданням під час посту повинні стати молитва і абсолютний спокій. Важливо намагатися стати ближчими до Бога, а для цього потрібно відмовитися від усього того, що наповнює ваше життя негативом або ілюзорним позитивом.