Корисний раціон для котів і собак: що має бути в мисці улюбленця

Головна Сторінка » Корисний раціон для котів і собак: що має бути в мисці улюбленця

Досі поширений стереотип, що якісний корм для котів і собак має складатися переважно з м’яса, а зернові та овочі це непотрібний баласт або навіть шкідливі складові. Основний аргумент на користь цього переконання: у природі ж тварини не їдять моркви чи каші.

У спецпроєкті Gazeta.ua разом із виробником здорового харчування для котів і собак Royal Canin ми спростуємо цей стереотип. Пояснимо, чому не варто порівнювати харчування домашніх і диких тварин, розберемо з лікарем ветеринарної медицини поширені помилки. Також допоможемо читачам через інтерактивну гру створити збалансований раціон для своїх “хвостиків”.

ІНТЕРАКТИВНА ГРА
Створіть корисний збалансований раціон

Правила:

Крок 1

Оберіть домашню тварину – Кіт чи Собака

Крок 2

Обирайте 7 продуктів і натискайте. Для вибору доступні продукти з чотирьох категорій

Крок 3

Натисніть “Перевірити” й дізнайтеся, чи вдалося зібрати збалансований раціон

Почати гру:

Оберіть свою тварину

Вибір тварини: Кіт – іконка кота, Собака – іконка собаки

Оберіть продукти для вашої тварини

Джерела білків:

Куряче філе

Куряче стегно

Кролятина

Ягнятина

Лосось

Молочні продукти

Субпродукти

Джерела вуглеводів:

Рис

Крупа пшенична

Вівсяні пластівці

Картопля

Горох

Шоколад

Джерела клітковини:

Морква

Кабачки

Яблука

Виноград

Родзинки

Олії та жири:

Риб’ячий жир

Соняшникова олія

Оливкова олія

Авокадо

Додавання продуктів до миски: клік на кнопку “Обрати”

Фінал гри

Результати вашого вибору:

Кіт

1)На жаль, раціон – незбалансований. Мʼясо – це чудове джерело незамінних амінокислот, проте воно бідне на вітаміни та мінерали. Але не засмучуйтеся! Більше інформації про харчування улюбленця можна дізнатись у спецпроєкті. І потім спробуйте ще раз зібрати найкращий раціон для свого кота.

2) От халепа! Раціон вийшов незбалансованим. Котику не вистачатиме білків, незамінних жирних кислот, вітамінів та мінералів. Їх можна отримати з мʼяса, риби, субпродуктів. Більше інформації про харчування домашнього улюбленця можна знайти в нашому спецпроєкті. У вас усе вийде!

3) Ви швидко вчитеся! Але зверніть увагу: у мисці є продукти, що можуть бути небезпечними для котів. Речовини, що містяться в них, можуть викликати шлунково-кишкові розлади, анемію, ниркову недостатність. Шукайте подробиці про харчування домашніх улюбленців у нашому спецпроєкті.

4)

Чудовий результат! Цей раціон близький до повноцінного. Ваш раціон включає продукти з усіх необхідних груп. Проте цей раціон потрібно добалансовувати вітамінами і мінеральними добавками. Пам’ятайте, що ягнятина і кролятина для котів неповноцінні по амінокислотному складу. Також не забувайте, що все ж для правильного балансу важливим є кількість і співвідношення доданих інгредієнтів. Оптимальні дози добавок вам допоможе визначити ветеринарний дієтолог.

Детальніше про харчування котів читай у спецпроєкті.

5) Раціон не збалансований. Дізнайтеся подробиці про харчування домашніх улюбленців у нашому спецпроєкті та спробуйте ще раз.

Собака

1) У мисці тільки мʼясо і субпродукти

На жаль, раціон не збалансований. Мʼясо – це чудове джерело незамінних амінокислот, проте воно бідне на вітаміни та мінерали. Але не засмучуйся! Більше інформації про харчування улюбленця можна дізнатися в спецпроєкті. І потім спробуй ще раз зібрати найкращий раціон для свого собаки.

2) У мисці переважають овочі та зернові

Непоганий результат, але спробуйте ще раз: зібраний раціон – незбалансований. Улюбленцю не вистачатиме амінокислот (білків), незамінних жирних кислот (жирів), вітамінів та мінералів. Це ризик для його здоровʼя. Шукайте подробиці про збалансоване харчування для собак у спецпроєкті.

3) У мисці є продукти, які можуть бути небезпечними (підсвічуються червоним)

Молодець! Але зверніть увагу на продукти, що можуть бути небезпечними для собак. Речовини, які містяться в них, можуть викликати шлунково-кишкові розлади, анемію, ниркову недостатність. Знайти відповіді на питання щодо харчування домашніх улюбленців допоможе наш спецпроєкт.

4) У мисці є продукти з усіх обов’язкових груп (будь-яке м’ясо, субпродукти, риб’ячий жир або лосось, соняшникова олія), окрім потенційно небезпечних

Чудовий результат! Цей раціон близький до повноцінного. Ваш раціон включає продукти з усіх необхідних груп. Проте цей раціон потрібно добалансовувати вітамінами і мінеральними добавками. Пам’ятайте, що раціон на основі ягнятини з рисом для собак є неповноцінним по незамінній амінокислоті метіоніну. Також не забувайте, що все ж для правильного балансу важливим є кількість і співвідношення доданих інгредієнтів. Оптимальні дози добавок допоможе визначити ветеринарний дієтолог. Детальніше про харчування собак читайте у спецпроєкті.

5) Раціон не збалансований. Дізнайтеся подробиці про харчування домашніх улюбленців у нашому спецпроєкті та спробуйте ще раз.

Кнопка: Спробувати ще раз

Чому для тварин, як і для людини, важливе збалансоване харчування

Дізнатися більше

– Збалансоване харчування важливе для всіх живих організмів. Воно забезпечує необхідними вітамінами, мінералами, білками, жирами та вуглеводами. Усе це потрібно для підтримки здоров’я, росту та розвитку. Дефіцит, як і надлишок, будь-якої з поживних речовин може призвести до хвороб, – розповідає Юлія Романишина, лікарка ветеринарної медицини, членкиня Європейського співтовариства ветеринарної та порівняльної дієтології, менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”.

Наслідки незбалансованого харчування для здоровʼя котів і собак

Дефіцит таурину

У котів можуть розвинутися патології серця.

Неправильне співвідношення кальцію та фосфору

Призводить до порушення обміну речовин, патологій внутрішніх органів та опорно-рухового апарату. Особливу небезпеку становить у період росту тварини.

Гіпервітаміноз – надлишок вітамінів А і D

Наслідком може бути отруєння. У практиці харчування котів і собак відомі численні випадки гіпервітамінозу А та D у разі самостійного додавання вітамінів або надмірного тривалого вживання певних продуктів. Наприклад, часте годування печінкою може викликати зрощення шийних відділів хребта та інші важкі незворотні зміни.

Надмірна кількість калорій

Може призвести до ожиріння. А це своєю чергою підвищує ризик розвитку діабету, серцево-судинних захворювань, хвороб суглобів.

Брак вітамінів і мінералів у раціоні

Може призвести до порушення обміну речовин, роботи імунної та гормональної систем, проблем зі шкірою, шерстю, кістками, а також до збоїв у роботі різних органів і систем організму.

Поширені помилки щодо харчування котів і собак

Gazeta.ua провела опитування серед власників тварин щодо того, які продукти головні в раціоні домашніх улюбленців. Також попросили поділитися, як добирали раціон для свого кота чи собаки, чи консультувалися зі спеціалістами.

Разом із лікаркою ветеринарної медицини Юлією Романишиною розбираємо найбільш поширені помилки щодо харчування котів і собак.

Помилка 1

Добирати раціон домашнього улюбленця під себе

Часто люди годують улюбленця стравами, які готують для себе. Переконують, що це якісно й корисно. Або дають собакам і котам те, що готують для дітей. Але насправді у тварин зовсім інші потреби.

– Наприклад, багато хто вважає куряче філе найкращим м’ясом. Насправді в ньому лише близько 7 відсотків жиру. Цього замало для котів і собак. Також у людській їжі можуть бути інгредієнти, шкідливі для наших улюбленців: цибуля, часник, шоколад, авокадо, виноград, родзинки. Потреби тварин у жирах, білках, мінералах і вітамінах також суттєво відрізняються від людських, тож дібрати раціон на око майже неможливо. До того ж харчову індустрію орієнтовано на людей, тому створити справді збалансоване меню для кота чи собаки виключно з магазинних продуктів досить складно. Якщо хочете годувати тварину натуральною їжею, раціон краще розробляти разом із ветеринарним дієтологом. І неухильно дотримуватися його рекомендацій, – говорить Юлія Романишина.

Помилка 2

Порівнювати собак і котів із дикими тваринами

Справді, собаки й коти походять від м’ясоїдних тварин. Але за роки одомашнення вони еволюціонували, потреби в харчуванні змінилися.

– Собаки є всеїдними. Їхня травна система добре адаптована до перетравлення не лише м’яса, а і складних вуглеводів (крохмалів), що містяться в рослинних продуктах. Зернові та овочі є також хорошим джерелом клітковини, вітамінів і мінералів. Коти залишилися ближчими до своїх м’ясоїдних предків, хоча з часом травний тракт також зазнав змін. М’ясо та субпродукти залишаються обов’язковими в їхньому раціоні, на відміну від рослинних інгредієнтів. Водночас коти можуть отримувати чимало користі від споживання рослинних продуктів. І хоча рослинні продукти не були типовими для диких предків, сьогодні технології дають нам змогу перетворити їх на цінну частину раціону поживну, засвоювану та безпечну. Можливість використовувати ширший перелік інгредієнтів, замість безпідставно відмовлятися від окремих із них, відкриває шлях до створення формул, адаптованих до віку, супутніх захворювань чи індивідуальних особливостей тварини, – зазначила менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”.

Помилка 3

Уникати зернових у складі корму – мовляв, вони викликають алергію

Алергія на зернові в домашніх улюбленців буває. Але, за статистикою, це порівняно рідкісні випадки. Найчастіше алергічні реакції в собак і котів викликають білки тваринного походження – яловичина, курка або молочні продукти. Алергія на глютен у собак зустрічається вкрай рідко й лише у деяких порід, а в котів наразі не описано жодного підтвердженого випадку. Тому щодо добирання корму краще проконсультуватися з ветеринарним лікарем, який допоможе встановити, чи має ваш улюбленець алергію та які продукти її викликають.

Помилка 4

Давати смачненьке зі столу – солодощі, фрукти

Смаколики тваринам можна давати, але їхня калорійність має становити не більш як 10 відсотків добової норми. Притому слід бути уважними: обирати лише безпечні продукти, уникати шкідливих і токсичних для тварин – авокадо, родзинок, шоколаду, цибулі, часнику, винограду, продуктів з високим вмістом солі. Слід бути обережними й із твердим сиром – це дуже калорійний продукт.

Помилка 5

Годувати котів сирою рибою

У сирій рибі можуть бути паразити й бактерії, які спричиняють отруєння, серйозні захворювання. Деякі види (короп, щука, оселедець, тріска, кефаль, камбала) містять тіаміназу – фермент, що руйнує тіамін (В1). Брак тіаміну може призвести до неврологічних розладів у тварин. Теплове оброблення руйнує тіамінази та знищує паразитів, патогенні мікроорганізми. Тож рибу краще відварити чи протушкувати.

Помилка 6

Раптово переводити кота чи собаку на новий корм

Переводити тварину на новий корм треба поступово. Бо ферментна система не встигає миттєво перелаштуватися на новий раціон.

– Одні тварини нормально реагують на переведення, а інші навпаки. Тому ветеринари рекомендують цей процес розтягнути на 7-14 днів. Перші 2-3 дні до старого корму треба додати 25% нового, потім – іще стільки ж. Наступні 2-3 дні кількість старого корму зменшити до 25%, а нового – збільшити до 75%. На восьмий день тварина повністю переходить на новий корм, – рекомендує лікарка ветеринарної медицини.

Помилка 7

Відмова від субпродуктів

На відміну від людей, які отримують вітаміни переважно з овочів і фруктів, у собак і котів головним джерелом вітамінів є субпродукти. Вони також містять багато важливих мінералів.

Субпродукти відрізняються за поживністю та засвоюваністю. Наприклад, серце або пташиний м’язовий шлунок – це цінні джерела білка та інших корисних речовин. А от легені засвоюються гірше. Якщо їх забагато в раціоні, можуть виникати розлади травлення, зокрема діарея.

Печінка є дуже багатим джерелом вітамінів A і D, але надмірна її кількість може призвести до передозування, особливо вітаміном A. При тривалому надлишку цього вітаміну можливий розвиток інтоксикації, яка може проявлятися болісними змінами в опорно-руховій системі – зокрема, зрощенням шийних хребців та іншими патологіями.

Вітамінно-мінеральні добавки

На практиці раціон котів і собак складно збалансувати без вітамінно-мінеральних добавок, адже їхні потреби у поживних речовинах суттєво відрізняються від людських. У звичайному магазині важко знайти продукти, які б покривали настільки високі потреби у деяких поживних речовинах.

Наприклад, у домашніх раціонах майже завжди спостерігається дефіцит кальцію. Потреба у котів і собак у ньому настільки велика, що навіть звичні для нас джерела – як-от кисломолочний сир – не здатні її задовольнити. Для людини це корисний продукт, а для тварини – бідне джерело кальцію.

Саме тому ветеринарні дієтологи зазвичай використовують вітамінно-мінеральні добавки для корекції раціону. Проте важливо пам’ятати: самостійне додавання таких добавок може призвести до надлишку окремих речовин і завдати шкоди здоров’ю кота чи собаки. Оптимальну кількість має визначати фахівець, з урахуванням складу всього раціону.

Вітаміни для тварин: як збалансувати раціон і запобігти авітамінозу

Авітаміноз виникає через недостатнє надходження вітамінів в організм. Щоб цього не допустити, харчування домашніх улюбленців має бути збалансованим. У разі вибору корму для тварини обов’язково зверніть увагу, чи є він повнораціонним. Якщо так, то додавати вітаміни до раціону не треба. Окрім випадків, коли це є рекомендацією ветлікаря.

Вітамін А Функція Джерела

Підтримує здоров’я шкіри, шерсті, зору та імунної системи тварини

Печінка, риб’ячий жир, яєчний жовток, морква, броколі

Вітаміни групи B

Беруть участь у метаболізмі, позитивно впливають на нервову систему та кровотворення.

М’ясо, печінка, яйця, риба, цільнозернові продукти.

Вітамін C

Антиоксидант, підтримує імунну систему та допомагає засвоювати залізо.

Собаки й коти здатні синтезувати його самостійно. Тому він не є незамінною речовиною для них.

Вітамін D

Необхідний для засвоєння кальцію та фосфору, що важливо для здоров’я кісток і зубів.

Риб’ячий жир, яєчний жовток, молочні продукти.

Вітамін E

Антиоксидант, захищає клітини від пошкоджень та підтримує здоров’я шкіри.

Рослинна олія. Зокрема, одним із найбагатших джерел є соняшникова олія.

Вітамін K

Важливий для процесу згортання крові

Яйця, печінка, риб’ячий жир. Вітамін K також синтезується мікрофлорою кишківника й зазвичай не потребує додаткового балансування в раціоні. Однак у разі годування тварин переважно рибою може виникати його дефіцит. У такому разі дієтологи додають вітамін K до раціону окремо.

Чому варто дотримуватися нутрієнтного підходу до харчування котів і собак

– Нутрієнтний підхід до харчування передбачає забезпечення організму всіма необхідними поживними речовинами у правильних пропорціях. У раціоні мають бути білки, жири, вуглеводи, вітаміни та мінерали.

Тому годувати тварин краще повнораціонним кормом. У ньому є всі нутрієнти у правильних пропорціях. Це забезпечує збалансований раціон для тварини без додаткових зусиль з боку господаря. Важливо памʼятати також, що для котів і собак корм має бути різний, адже їхні потреби в харчуванні відрізняються, – говорить Юлія Романишина.

Якщо ви хочете поєднувати натуральне харчування з готовим кормом, обов’язково проконсультуйтеся з ветеринарним дієтологом. Добавки в межах 10% від загальної калорійності раціону зазвичай можна розглядати як ласощі. Проте в разі більшої кількості таке поєднання може суттєво порушити баланс поживних речовин. Окрім того, важливо, щоб раціон був сталим це дає змогу ферментній системі тварини адаптуватися. Якщо ж склад їжі змінюється хаотично з дня на день і рівень поживних речовин різко коливається, це може призвести до розладів травлення. Тому краще котів і собак годувати стабільним раціоном, без різких перепадів у рівні поживних речовин, – додала лікарка ветеринарної медицини.

Особливості добору повнораціонних кормів для домашніх улюбленців

Цуценята й кошенята

Для них потрібен більш калорійний корм із вищим вмістом білка порівняно з раціоном дорослих тварин.

Літні тварини

Їм підійде корм з меншою кількістю калорій, проте з інгредієнтами, що легко засвоюються, і з добавками для підтримки здоров’я.

Тварини, які мають хронічні захворювання

Для них краще добирати спеціальний дієтичний корм. Є раціони для стерилізованих і нестерилізованих тварин, для різних порід.

Також потрібно враховувати особливості окремих порід, схильності до певних захворювань. Наприклад, у британських котів часто діагностують хвороби серця. Тому в раціон для них відразу закладають більше речовин, які підтримують роботу серця.

Великі та дрібні породи собак

Великі собаки через чималу вагу мають проблеми з опорно-руховим апаратом, тому в корм для них додають речовини, які покращують його роботу. Собаки великих порід більш схильні до проносів, а маленькі – до закрепів. За допомогою різної кількості клітковини в кормі це регулюється.

Чи набридає тваринам одноманітне харчування

Ще один поширений стереотип – мовляв, тваринам набридає одноманітне харчування.

– Якщо тварина споживає повнораціонний корм, має добру кондицію тіла, то не треба нічого міняти. Варто це робити тоді, коли кіт чи собака відмовляються від корму або виникать проблеми з травленням, інші негативні зміни стану здоров’я. Але без потреби не варто міняти корм, це ризиковано. Поява чогось нового може викликати стрес у тварини, а це своєю чергою може призвести до хвороб, – радить Юлія Романишина.

За словами лікарки, інколи коти відмовляються від корму, якщо є асоціація з чимось негативним. Наприклад, коли тварина хворіє, її переводять на спеціальний корм. У кота може сформуватися відраза до їжі, яку споживав під час лікування. Більше він такого корму не їстиме.

Спробуйте ще раз на основі отриманих знань зібрати збалансований раціон для кота чи собаки. Дізнайтеся, який корм підійде саме вашому улюбленцю.