Криголам, який купує Україна, вирушить в експедицію до Антарктиди восени

Науково-дослідний криголам “James Clark Ross” має прибути із порту Фредеріксхавен (Королівство Данія) в порт Одеси вже цієї осені, після чого вирушить в експедицію до Антарктиди.

Про це повідомив Директорат науки та інновацій Міністерства освіти і науки України.

Як зазначається, придбання спеціалізованого океанографічного судна дозволить відродити вивчення океану як галузі української науки й набагато ефективніше використовувати антарктичну станцію “Академік Вернадський”.

“Судно є повноцінним “плавучим науковим інститутом”, який включає 8 лабораторій для повного спектра морських досліджень (біологія, екологія, гідрохімія, гідрофізика, акустика, геофізика дна, гравіметрія і т.д.); має унікальне геофізичне та акустичне обладнання, зокрема сонари високої роздільної здатності; оснащене спеціальними траловими апаратами та лебідками для занурення всього спектру вимірювальних приладів, відбору проб води, тралення сітками тощо; забезпечує можливість підйому зразків із глибини до 6 км, що дозволяє досліджувати понад 90% площі дна Світового океану”, – йдеться у повідомленні.

У МОН зауважили, що одночасно на борту криголама можуть працювати до 50-и науковців. А тривалий гарантований термін експлуатації криголама – від 20 до 25-30 років з часу придбання — і автономність плавання – до 2 місяців у відкритому морі, – роблять доступною для нього будь-яку точку Світового океану. Судно здатне долати крижані перешкоди завтовшки до 4 метрів, а кригу завтовшки до 1 м проходить “штатно”, на повній швидкості.

“Використання криголама відкриває для нашої науки принципово нові можливості – роботу у відкритому океані та дозволяє до програми досліджень на станції “Академік Вернадський” додати чималу за обсягом програму досліджень Південного океану (як це було до 2002 року, і як це передбачено завданнями всіх без винятку державних програм досліджень в Антарктиці) та за необхідності – проводити дослідження і в Арктиці”, – наголосили у міністерстві.