Стало відомо, що було на місці гарячої пустелі

Колись на місці найбільшої піщаної пустелі світу плескалося величезне озеро.

Сьогодні Руб-ель-Халі – це море піску на півдні Аравійського півострова, де спека сягає 50°C, а дощі трапляються хіба в теорії. Але нові дослідження доводять, що колись усе було зовсім інакше, передає Popular Mechanics.

Вчені переконані – у цьому регіоні існувало прісноводне озеро глибиною до 42 м. За їхніми підрахунками, його площа сягала понад тисячі квадратних кілометрів. Озеро досягло найбільшого розміру приблизно 8000 років тому. Тоді на Аравійському півострові йшли часті дощі, територія буяла зеленню, а довкола жило багато тварин.

Виявляється, клімат в минулому сприяв виникненню не лише великого озера, а й цілого комплексу водно-рослинних ландшафтів. Мова йде про луки, савани, річки та заплави, які формували комфортне середовище для життя. Саме це і дало змогу стародавнім людям – мисливцям, скотарям, збирачам – активно розселятись у регіоні.

Вчені вважають, що озеро могло вийти з берегів через екстремальні опади. Це спричинило формування великої долини довжиною 150 км. Причиною таких вологих періодів, ймовірно, стало посилення африканських та індійських мусонів.

Археологічні знахідки підтверджують, що люди справді мешкали в Руб-ель-Халі. І хоча умови тут колись були райськими, усе зіпсував клімат. Вологі сезони закінчились, опадів стало менше, і озеро висохло. Люди були змушені залишити територію в пошуках більш придатних для життя місць.

Зрештою, пустеля знову стала пустелею. І тепер, дивлячись на безкраї бархани, складно уявити, що тут колись плавали риби, росли дерева і блукали перші пастухи. Але наука знову доводить – Земля любить кардинальні перевтілення.

Молоді волонтери на археологічних розкопках в центрі Ізраїлю знайшли425 золотих монет. Вони пролежали у глиняному глечику 1100 років.

Більшість монет відносяться до раннього ісламського періоду. Тоді регіон був частиною халіфату Аббасидів.