Головною помилкою, яка може призвести до вигоряння людей є токсична продуктивність. Це коли на першому місці серед численних справ є робота.
Продуктивність стає токсичною, коли ви відчуваєте необхідність завжди бути продуктивним і розставляти пріоритети у своєму вічному списку справ на шкоду своєму благополуччю, пише cnbc.
“Хоча це не справжній діагноз, таке мислення може позначитися на вашому фізичному і психічному здоров’ї. В деяких випадках призводить до тривоги, депресії, вигоряння, безсоння або проблем із самооцінкою”, – пояснює Клінічний психолог і викладач Гарвардської медичної школи Наталі Крістін Даттіло.
П’ять ознак, що ви потрапили у пастку токсичної продуктивності
Весь час у русі
Люди кажуть мені, що їм здається, що часу завжди не вистачає, і що вони постійно поспішають, щоб зайнятися чимось наступним. Вони зможуть сповільнитися або розслабитися тільки після того, як все буде зроблено.
Це помилкове відчуття терміновості може викликати у вас занепокоєння, оскільки частина мозку, відповідальна за виявлення загроз, відчуває терміновість і помилково інтерпретує сигнал як “небезпеку”, активуючи реакцію “бий або біжи”.
Що з цим робити: спробуйте просту техніку стимуляції. Повторюйте про себе “сповільнитися” як мантру протягом хвилини або двох. Потім не поспішайте, займаючись якоюсь справою, і зосередьтеся на диханні (п’ять секунд на вдиху, п’ять секунд на видиху). Виконання цієї вправи протягом трьох-п’яти хвилин допоможе впоратися з тривогою і звести до мінімуму відчуття терміновості.
Відчуваєте провину або сором, що не зробили достатньо
Токсична продуктивність багато в чому пов’язана з почуттям провини і соромом, коли ви думаєте, що повинні були зробити щось, чого не зробили, або вважаєте, що все, що ви зробили, було недостатньо добре. Що з цим робити: запишіть свої думки в щоденник, вивчіть їх на предмет закономірностей та проявляйте до себе співчуття.
Самооцінка визначається тим, наскільки ви продуктивні
Рівень продуктивності коливається щодня з незалежних від вас причин. Але якщо ви на це не зважаєте і постійно вимагаєте від себе навіть неможливого, то, найімовірніше, ваше почуття власної гідності надмірно залежить від продуктивності. Що з цим робити: слідкуйте за своїм внутрішнім діалогом і практикуйтеся розмовляти із самим собою так, як ви б розмовляли з другом чи коханою людиною, використовуючи своє власне ім’я.
Важко розслабитися або відпочити
Для багатьох із нас продуктивність супроводжується похвалою і винагородою, які можуть вивільнити в мозку хімічні речовини, що сприяють гарному самопочуттю (наприклад, дофамін). Ви стаєте “залежними” від метушні. З часом стає дедалі важче почуватися добре, якщо ви не доводите себе до крайності. Ви можете відчувати збудження, дратівливість або нервозність, коли стикаєтеся з незапланованим часом і необхідністю його заповнити, замість того, щоб просто насолоджуватися цим. Що з цим робити: спробуйте уявити час простою як можливість.
Нехтуєте доглядом за собою
Якщо турбота про себе здається марною тратою часу, можливо, ви відчуваєте токсичну продуктивність. Це включає в себе нехтування фізичними вправами, сном і відпочинком, здоровим харчуванням, стосунками або часом для ігор і розваг. Люди з таким мисленням нерідко пропускають прийоми їжі або навіть відкладають похід у ванну чи склянку води. Що з цим робити: дайте собі беззастережний дозвіл розслаблятися кожен божий день.
Вигорання – це складний психічний стан, який супроводжується апатією. На фізичному рівні відчувається виснаження і втома. Знижуються показники працездатності.
Працівники IT-сфери можуть страждати від вигорання частіше від інших. Цей стан навіть отримав назву “професійна хвороба”. Синдром вигорання прослідковується під час переходу на дистанційний режим роботи, оскільки до таких змін складно адаптуватися.