Єврокомісія виносить на обговорення амбітну оборонно-промислову стратегію, яка відіграватиме ключову роль у модернізації та розширенні оборонних можливостей Європейського Союзу, а також поглибить інтеграційні процеси з Україною у цій сфері. Віцепрезидентка Єврокомісії Маргрете Вестагер оголосила про ключові ініціативи та цілі нової стратегії.
Однією з головних складових цієї стратегії є створення офісу оборонних інновацій у Києві. Цей крок спрямований на зміцнення оборонного потенціалу через інновації та технологічний розвиток, що водночас забезпечить тіснішу взаємодію ЄС з Україною у сфері оборони.
Для підвищення ефективності та оперативності виробництва оборонної продукції Єврокомісія пропонує перехід до спільного виробництва і спільних закупівель в рамках держав-членів ЄС. Цей підхід спрямований на оптимізацію ресурсів, зниження витрат та забезпечення високого рівня готовності та взаємосумісності оборонних систем ЄС.
Стратегія також визначає конкретні цільові показники для оборонного бюджету ЄС: до 2030 року не менше 50% оборонних витрат мають бути реалізовані в межах союзу, а до 2035 року ця частка повинна зрости до 60%. Це демонструє зобов’язання ЄС щодо підтримки власної оборонно-промислової бази та зміцнення стратегічної автономії.
Ця стратегія не лише відображає прагнення ЄС адаптуватися до змінювальних геополітичних реалій і забезпечити довгострокову безпеку та стабільність на континенті, але й відкриває нові перспективи для поглиблення співпраці з Україною у сфері оборони та безпеки.