В українському парламенті зареєстрували відповідний проєкт постанови. Нардепи хочуть звернутися до світової спільноти щоб та визнала агресивні дії Пхеньяну.
Ініціаторами є депутати з фракцій “Голос”, “Європейська солідарність” та “Слуга народу”. Документ опубліковано на сайті ВРУ.
“Прийняття проєкту постанови дозволить Україні у майбутньому, у разі створення спеціального міжнародного трибуналу зі злочину агресії Росії проти України, розширити лаву підсудних, враховуючи участь КНДР у війні проти України. Вона не може обмежуватися лише представниками російського та білоруського воєнно-політичного керівництва. Там мусять опинитися також посадовці КНДР ті, хто брав участь в ухваленні політичних, дипломатичних чи військових рішень про вступ у війну проти України”, йдеться у пояснювальній записці.
Таким чином парламентарі намагаються не тільки привернути увагу до того, як КНДР уже підтримує Росію у війні проти України, а й перервати співпрацю диктаторських режимів, притягнути північнокорейських посадовців до відповідальності.
Війна Росії проти України давно набула ознак не просто двостороннього конфлікту, а повноцінного міжнародного збройного протистояння. До нього залучаються інші держави і не лише у форматі політичної або економічної підтримки. Йдеться про фактичну участь збройних сил інших країн у бойових діях, а також про надання своєї території, інфраструктури, логістичних ресурсів для ведення агресивної війни.
Промовисті приклади: Корейська Народно Демократична Республіка та Білорусь.
Йдеться не лише про окремих солдатів, а про організовану форму військової допомоги
Тривалий час участь військових КНДР залишалася на рівні припущень і тривожних сигналів. Проте наразі ця інформація повністю підтверджена. Про присутність північнокорейських військових свідчать полонені. Цю участь підтвердив і сам Путін, подякувавши Пхеньяну за підтримку. Є підстави вважати, що йдеться не лише про окремих солдатів, а про організовану форму військової допомоги щонайменше у вигляді підрозділів, які діють на боці Росії.
Зі свого боку й Північна Корея свого часу підтвердила відправку свого війська до Росії для підтримки війни проти України. Це дозволило Пхеньяну здобути реальні бойові навички. Росія та КНДР продовжують розширювати співпрацю: РФ потрібні зброя і солдати для війни проти України, а Кім Чен Ину гроші та військові технології.
Тим часом, за офіційними даними, у війні на боці Росії загинули 600 військових з Північної Кореї.
Про потребу підіймати питання правової відповідальності держав-союзників агресора і кроки, які повинна зробити Україна, щоб боротися за справедливість, українські правники говорять не один рік.
Кандидат юридичних наук, заступник генпрокурора України у 2019-2022 роках Гюндуз Мамедов неодноразово висловлювався у публічній площині, що Україна щодо цього питання має діяти рішучіше.
“Парламент повинен офіційно визнати КНДР державою, що вчинила акт агресії, а Білорусь державою-співучасницею”, – зазначив правник.
До речі, законопроєкт щодо Білорусі вже давно зареєстрований У ВР, однак депутати досі не наважуються винести його на голосування.
Тож почнімо вже з КНДР. За прийнятим рішенням українського парламенту має слідувати міжнародний трек: дипломатична робота, винесення питання до Генасамблеї ООН. Адже в ситуації, коли Росія своїм вето блокує рішення Ради Безпеки, саме Генасамблея стає простором для захисту справедливості. Юристи-міжнародники стверджують, що так було вже не раз, і цей шлях є реальним і для України.
Отже, участь КНДР у війні проти України означає, що майбутній спеціальний міжнародний трибунал зі злочину агресії (якщо він буде організований) має розширити лаву підсудних. Вона не може обмежуватися лише представниками російського та білоруського воєнно-політичного керівництва. Там повинні опинитись також посадовці КНДР. Ті, хто брав участь в ухваленні політичних, дипломатичних чи військових рішень про вступ у війну проти України.
Цей трибунал має стати попердженням для всіх бажаючих вступити до лав союзників агресора. Зрештою за порушення міжнародного правопорядку та за міжнародні злочини потрібно відповідати. Адже непокаране зло породжує нові біди.