Дональд Трамп почав називати імена тих, кому довірить ключові позиції у своїй команді, але чи всі ці призначення справді стануть реальністю? Як зазначає The Hill, Трамп розвіяв чутки про Ілона Маска, якого пророкували на роль помічника президента. Замість цього Маск, разом з колишнім кандидатом у президенти Вівеком Рамасвамі, очолить новостворений Департамент ефективності держуправління (“DOGE”). Новий департамент матиме консультативну роль, але співпрацюватиме з бюджетним комітетом, щоб викорінити масштабні розкрадання, про що Трамп вже натякав у соцмережах.
Кадрові призначення: відверті плани чи політична гра?
Трамп оголосив майже весь список майбутніх призначень, і найгучнішим стало призначення міністра оборони. Пентагон очолить ветеран Іракської та Афганської кампаній і телеведучий Fox News Піт Хегсет. Він — автор книги “Битва за американський розум”, де разом зі співавтором Девідом Гудменом виступає за кардинальне оновлення системи освіти, позбавленої, на їхню думку, “ліваківських” ідей, таких як гендерна рівність, які заважають критичному мисленню. Трамп навіть висловив бажання ліквідувати міністерство освіти, що стало черговою суперечливою заявою нового обраного президента.
“Силовий блок” для боротьби з бюрократією
Серед нових призначень Дональд Трамп також озвучив кандидатуру конгресмена від Флориди Майка Волтца на роль радника з нацбезпеки, а сенатора Марко Рубіо — на посаду держсекретаря. Обидва підтримують необхідність завершення війни в Україні, однак їхні погляди на зовнішню політику різняться: Рубіо вимагає жорстких заходів щодо Китаю і Росії, але критикує нинішню допомогу Україні.
Також до команди долучиться Крісті Ноем, губернаторка Південної Дакоти, яка стане першою жінкою на посаді міністра нацбезпеки, якщо її призначення затвердять. Її підтримка жорстких міграційних заходів і непримирима позиція щодо ліберальних політик зробили її однією з найвпливовіших жінок у республіканській партії.
Нова влада: виклик для демократії?
Політологи застерігають, що оголошення Трампом цих призначень має більше політичну мету, ніж реальне підґрунтя. Як пояснює кандидат політичних наук Олексій Буряченко, на даний момент Трамп юридично не може робити призначень до своєї інавгурації 20 січня. Це оголошення може мати приховану мету — вплинути на обрання лідерів у Республіканській партії, а також зміцнити підтримку Трампа серед виборців.
Призначення Трампа вже викликали хвилю протестів серед політичних опонентів, а губернатори кількох штатів навіть оголосили про готовність протистояти новій адміністрації. Трамп, оголошуючи про призначення, може грати на потребі виборців у “сильній руці” та обіцянках “очистити” бюрократичну машину, а його тактика здається більшою мірою спрямованою на консолідацію прихильників, ніж на реальне виконання функцій нової адміністрації.
Яка реальна мета кадрових оголошень Трампа?
На тлі суперечок і дебатів оголошення про призначення може бути сигналом для внутрішньої підтримки серед республіканців і маневром для закріплення контролю в обох палатах Конгресу США. Хоча призначення Трампа є частиною його обіцянок боротися з “злочинною” бюрократією, вони також викликають численні запитання про те, як новий уряд буде співпрацювати з різними політичними інститутами країни.
Отже, оголошення Трампом складу своєї майбутньої адміністрації більше схоже на політичний хід, спрямований на зміцнення позицій, ніж на реальні кадрові зміни. Справжні виклики розпочнуться після інавгурації, коли Трамп і його команда стикнуться з опором бюрократії та активним суспільним незадоволенням.